Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat edecek T.C. Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, pasaport türüne bakılmaksızın, Suudi Arabistan devleti tarafından ülkeye girişlerde, Suudi Arabistan vizesine tabi olduklarını bilmelerinde fayda vardır. Sadece Suudi Arabistan’a resmi görevle gidenler haricinde, her kişi vize işlemlerine tabi tutulmaktadır.

Suudi Arabistan konsolosluğu 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren vize başvuru işlemleri için çipli pasaport uygulamasına geçmiştir. Suudi Arabistan’a kısa süreli seyahat edeceklerin vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliğinin yetkili kıldığı seyahat acenteleri tarafından yapılmaktadır.  Sadece turistik vize, başvuruları doğrudan Suudi Arabistan konsolosluğuna yapılmaktadır.

Umre vizesi alabilmek için, pasaport bilgilerinin, Suudi Arabistan’a gönderilmesi ve oradan bir onay numarası alınması gerekmektedir. Bundan dolayı hareket tarihinden ne kadar erken, başvuru yapılırsa o kadar iyi olur.

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1.Veriliş tarihi.2000 yılı öncesi olan pasaportların yenilenmesi gerekir.(Suudi Arabistan konsolosluğu kabul etmemektedir)

2.Pasaport çıkartılmalı(olmayanlar için)

3.Eş’i ile gidecekler için vukuatlı nüfus kayıt örneği(evlilik cüzdanı kabul edilmemektedir.)

4.Yalnız gidecek bayanlar(45 yaş ve üstü)evli ise eşinden muvafakat name, götürecek kişi  (1.derece yakını)ise götürüp getireceğine dair taahhütname, eğer tek gidiyor ise sadece muvakkat name.

5.Yalnız giden bayanlar(45 yaş altı) için bekâr ise babasından gideceği kişi için(baba, amca, erkek kardeş, vs) muvafakat name, götüreninde götürüp getireceğine dair taahhütname.

6.3 adet vesikalık fotoğraf (arkası kar beyaz fonlu ve kafa kısmı alın-çene arası 3,5 cm olacak)

7.45 yaş üstü dul bayanlarda kimlik ve pasaportlarındaki(medeni hali)hanesinde dul yazılı değil ise nüfus kayıt örneği, birinci derece yakınları(mahremleri) ile gidecek olanların akrabalık belgesi.

ÖNEMLİ NOTLAR

Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunacak kişiler, pasaportlarının geçerlilik suresinin Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmasına dikkat etmelidir.

Suudi Arabistan vize başvuru formu, eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Seyahat planı için gerekli olan evrakların birbiriyle uyumlu olması gerekir. Vize başvuru işlemleri İngilizce ve Türkçe olarak iki dil de hazırlanır.

Vize işlemlerine başlanabilmesi için Suudi Arabistan’dan kişi adına düzenlenmiş bir davetiye gereklidir. Davetiye belgesi, vize işlemini en önemli kısmıdır. Davetiye belgesi Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ait bilgi sistemine ve seyahat acentelerine e-mail ya da faks yolu ile ulaşır.

Benzer Konular: