Umre Vizesi Kaç Günde Alınır?

Umre, Müslümanların hac mevsimi dışında kabe’yi ziyaret etmesidir. belirli bir tarih ve belirli bir sayı gerekmemektedir. Kâbe ziyaret edilir. Müslümanlar için kutsal bir görev yerine getirilmiş olur.

Umre ziyaretinde bulunacak kişilerin öncelikli olarak umre vizesi almaları gerekmektedir. Diyanet işleri ve ya diyanet işlerince yetkilendirilen firmalarla umre vizesi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

35 yaş altındaki bayanların tek olarak Suudi Arabistan girişleri kabul edilmeği için bu durumdaki bayanların 1.derece yakınları ile ancak vize almaları mümkündür.1.derece yakınlar(eş, oğul, baba, amca ve kayınpeder)

Umre vizeleri için yeni düzenlemelere göre, vize alabilmek için pasaport bilgileri suudi Arabistan’a online olarak gönderilebilmektedir. Alınacak olan onay sonrası kayıt işlemleri prosedürüne başlanıyor olup, umre yolculuğundan 15 gün öncesine kadar kayıt işlemleri ve başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Diyanet işlerinin açıklamalarına göre, hacca giden hacı adaylarının %60.ı diyanet işleri başkanlığı organizasyonu,%40.ı ise diyanet işleri onaylı seyahat acenteleri vasıtasıyla hacı olmuşlardır.

Şüphesiz ki hac mevsimi dünya Müslümanları için kutsal bir zamandır. Müslümanların yoğun talepleri neticesinde büyük bir istek olduğundan dolayı, izdihamları önlemek amacıyla kontenjan sınırlaması konulmuştur. umre için ise böyle bir sınırlama söz konusu değildir.her Müslüman istediği zaman umre ziyaretini gerçekleştirebilir

Umre ziyareti için bağlı bulunduğunuz il ve ilçe müdürlüklerine umreye gideceğinizi belirtip başvuru yapabilirsiniz. İster diyanet işleri, isterseniz şirketlere başvurup umre ziyaretini gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport için gerekli evrakları eksiksiz. Bir şekilde teslim eder,suudi Arabistan Ankara büyükelçiliğinin vereceği umre vizesi onayını beklersiniz.

Suudi Arabistan umre vizesi evrakları bazı istisnalar dışında 3 gün içerisinde umre vizesini vermektedir.

Umre vizeleri 30 günlük bir süre için geçerlidir

Suudi Arabistan turistik vize yoktur. umre ziyareti sonrası, Suudi Arabistan turistik vizesi elde edilip kutsal yerleri tarihi mekanları daha fazla görme, daha fazla ibadet şansını yakalama imkanı vardır. Suudi Arabistan devleti yeni bir takım düzenlemeler yaparak umreye kişilere özel programlar hazırlamaktalar

Not: Suudi Arabistan konsolosluğu, umre vize 2013 yılı işlemleri için yeni çipli pasaport uygulamasına geçmiş olup eski tip pasaportları kabul etmemektedir. eski tip pasaportlara işlem yapılmadığından yenilenmesi gerekmektedir.

Benzer Konular: