Mekke Alışveriş Merkezleri

Mekke ve Medine’de otellerin altında ve kıble tarafında oldukça fazla alışveriş merkezi var. İhtiyaç hissedilen her şeyi buralar da bulmak mümkün.

Genel de akşam ezanından sonra işportacılar oluyor. İşportadan ucuz olarak tespih ve takke alabilirsiniz.

Kâbe’nin etrafındaki alışveriş merkezlerinde mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Tezgâh kuran Afganistan, Hindistan, Pakistan, Gana, Nijerya, Sudan ve Somali kökenli seyyar satıcılar, çakı’dan saat’e, mekanik tespih’ten pense’ye, esans’tan misvak’a kadar her türlü alet ve hediyelik malzeme satarlar. Afrika kökenli satıcılar, ara sokaklarda kurdukları tezgâhlarda kına, baharat ve karanfil tohumu gibi ürünler de satarlar.

Tespih, takke ve seccade gibi toplu olarak alacağınız ürünleri Türkiye’den almanızda yarar vardır. Zaten bu ürünlerin büyük çoğunluğu buradan gitmektedir. Çin ve Hindistan gibi ülkelerin seccadeleri vardır ama bizim ülkemizin fiyatları daha uygundur. Mutlaka özel bir şey olsun derseniz, Hindistan yapımı Kaşmir seccadeleri çok güzel olduğu için alınabilir. Yine el yapımı, kesme taş ya da deve kemiği tespihler var. Onlardan da alınabilir.

Ayrıca uçaklar belirli bir kiloya kadar ücret almazlar. Belli bir kilodan sonra hem fazla ücret ödenir, hem de alınacak malzemelerin taşınması ve memlekete getirilmesi yük olur. Boş yere buradan alacağımız malzemeleri kendimize sıkıntı yapmayalım.

Bayanlar için, çok fazla sayıda parfüm satan esnaflar vardır. Parfüm konusunda bol çeşit var. Giyecek konusunda da bayanlara hitap eden çok fazla seçenek vardır.

Gümüş yüzük satan esnafların fiyatları da fena değil. Güzel ve uygun fiyatlı ürünler var.

Zemzem ve hurma kesin olarak getirilmesi gereklidir.

Zemzem, Mekke’de her adımda karşılaşılacak olan zemzem çeşmelerinden serin olarak içildiği gibi, yanınızdaki su şişelerini de doldurursunuz. Türkiye’ye dönerken tur firmaları 5 litrelik zemzem hediyesi vermektedir. Ama valizinde yeriniz varsa küçük su şişeleri ile de zemzem getirebilirsiniz, tabi ki kilo sınırını aşmadıysanız.

Hurma almak için, iyi hesap yapmak lazım.  Kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Tur firmaları sizi hurma bahçelerine götürebiliyor. İstediğiniz hurmayı alıyorsunuz. Hatta isterseniz siz hurmayı beğeniyorsunuz, bahçe sahipleri hurmaları adresine bile gönderiyorlar.

Benzer Konular: