Umre Sorgulama

Umre Sorgulama

UMRE SORGULAMA   

UMRE VİZESİ

Suudi Arabistan’a umre ziyareti yapılması için, ilk önce Suudi Arabistan umre vizesi alınmalıdır.

Umre vizesi için gereken evraklar;

  • Geçerlilik süresi en az bir yıl olan çipli pasaport.
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı ve iki yönlü fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf. Arka fonu beyaz olacak.
  • Sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılan menenjit aşı kartı.
  • Eşi ile beraber gitmek isteyenlerin eğer eşi 45 yaş altında ise, nüfus müdürlüğünden alınmış, eşi ile kendini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı ve çocukları ile beraber gidenlerin her bir çocuk için nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği alınacak.
  • 45 yaş altında olup umreye gitmek isteyen bayanların, yanlarında birinci derece akrabası olmayanlar Suudi Arabistan yasaların göre kesinlikle kabul edilmemektedir.
  • 9-18 yaş aralığındaki çocukların umre ziyaretinde yanlarında anne ve babasından biri olmazsa, birinci derece akrabası olması gerekir. Bu kişiler için noter onaylı muvafakat name ve aynı zamanda her kişi için vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekir.

Umre vizesi nedir;

Umre ibadetini yapmak isteyenler, Diyanet İşleri Başkanlığı ya da umre acenteleri aracılığı vasıtasıyla umre için, umre vizesi alması gerekmektedir. Umre vizesi olmadan Suudi Arabistan’a, dolayısıyla Mekke ve Medine’ye gitmek mümkün değildir.

Umre kayıt işlemleri için bulunulan il, ilçe müftülüklerine veya seyahat acentelerine müracaat etmek gereklidir. Diyanet İşleri Başkanlığı hesabına anlaşmalı bankalarda yatırılacak olan katkı payı ücreti ile umre kayıt işlemi yapılır. Suudi Arabistan Büyükelçiliğinden gelecek olan umre vizesi onayından sonra kayıt işlemi tamamlanır.

Suudi Arabistan umre vizesi sonuçları yaklaşık olarak 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Eksik veya hatalı işlemlerde, vize başvurusu uzun sürer. Yabancı pasaportlar ile yapılan vize başvuruları daha fazla zaman almaktadır.

Suudi Arabistan umre vizelerini sonuçlandırma yetkisi Suudi Arabistan Büyükelçiliğindedir. Umre vize şartları yerine gelmediği takdirde vize başvurusu kabul edilmeyebilir. Kabul edilmediği zaman yeniden başvuru imkânı vardır. Eksik olan evraklar tamamlanırsa umre vizesi alınabilir. Ancak bu durum gecikmeye yol açar. Evrakları hazırlarken itinalı davranılmalıdır.

Benzer Konular: