DİYANET UMRE TURLARI 2019 SEZONU

DİYANET UMRE TURLARI 2019 SEZONU

DİYANET UMRE TURLARI 2019 SEZONU

UMRE ZİYARETİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017-2018 sezonunda açıklanan Hac ve Umre fiyatları şu şekildeydi. 7 günlük Umre organizasyonları için belirlenen fiyatlar 6.185 ile 7.120 TL arasındaydı. Döviz fiyatlarında yaşanan artışlar sebebi ile bu fiyatlar 2018-2019 sezonunda 10.411 TL ile 10.920 TL arasında değişen fiyatlara yükseldi. Fiyat artışları sonunda Umre fiyatları yüzde 57’lik bir artış göstermiş oldu.

Umre ziyareti yapmak isteyen vatandaşlar için, Diyanet İşleri Başkanlığı şu açıklamayı yapmıştır.” 2018-2019 yılında Başkanlığımız organizasyonu ile Umre’ye gitmeyi tercih eden vatandaşlarımız tur programlarından uygun olanı belirledikten sonra o tura ait banka tur kodu ile Başkanlığımız ile anlaşmalı bankalardan birisine Umre ücretini yatırdıktan sonra Müftülüklere müracaat ederek Umre kayıtlarını yaptırabileceklerdir.”

Umre ziyareti için işlem ücretleri Dolardan Türk Lira’sına çevrilmişti. 2017 yılında bu karar, Suudi Arabistan Riyali üzerinden yapılması kararı ile değiştirildi. 2017 yılında Suudi Arabistan Riyali yaklaşık 1.00 TL olarak işlem görmekteydi. Bugün ise yaklaşık olarak 1.50 seviyesinde işlem görmektedir.

UMRE ZİYARETİNİN ANLAMI

Umre kelimesi, ziyaret etmek manasına gelir. Dini bir terim olarak,”Belirli bir zamana bağlı kalmaksızın ihrama girmek, Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak olarak yerine getirilen ibadet” demektir.

Bir kere Umre yapmak sünnettir. Hac ibadetinden farkı, her hangi bir zamanla sınırlı değildir. Arafat ve Müzdelife vakfesi ile kurban kesme ve şeytan taşlama görevleri yoktur. Bundan dolayı Hacca, “Hacc-ı ekber” büyük hac, umre’ye de “hacc-ı asgar” küçük hac denir.

UMRE ZİYARETİ ZAMANI

Hac ziyareti, sadece hac aylarında yapılır. Umre ziyareti için ise her hangi bir zaman yoktur. Arife ve bayram günleri haricinde her zaman umre yapılabilir. Arife günü sabahından bayramın 4. günü güneş batıncaya kadar olan süre içerisinde umre yapmak mekruhtur. Umre ziyaretinin Ramazan ayında yapılması daha faziletlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v)”Ramazan ayında yapılan umre, hacca denktir.” buyurmuştur.

Umre ziyareti yapan Müslüman, Allah’ın kendisine vermiş olduğu sağlığı ve mal zenginliği için dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olur. Umre, insanların günahlarının affedilmesine sebep olur.

Benzer Konular: