Zemzem Suyu Nasıl İçilir?

Hac görevi yerine getirilip iki rekat namazdan sonra Kabe’ye bakarak zemzem içmek ve kendi üstüne dökmek sünnettir. Şifa verici  olduğu Müslümanlar tarafından kabul edildiği için

Zemzem suyuna daha büyük önem verilmektedir. Bu nedenle hacılar Mekke’den ayrılırken hediye olarak vermek maksadıyla yanlarında zemzem suyu götürürler. Ziyarete gelenlere ikram  edilen zemzem kıbleye dönülerek ayakta içilir.

Zemzem kuyusunu besleyen üç ana kaynağın olduğu söylenir. Bunlardan birincisi hacerülesved, ikincisi ebu kubeys ve safa tepesi, üçüncüsü ise Merve tepesi yönünden akmaktadır,

Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuşlardır. Zemzem suyu hangi niyetle içilirse onun içindir. Şifa niyetiyle içene Allah şifa verir. Zemzemin aynı zamanda şifa verici bir tarafı olduğu ve ateşi düşürdüğüne rivayet edilir.

Kâinatın güneşinin (sallallahu aleyhi ve sellem)mübarek ayağının değdiği  o kutsal topraklarda. Milyarlarca insanın kana kana içtiği cennet suyu zemzemden birkaç yudum. Su içebilmek Müslümanlar için büyük mutluluktur.

Tabii zemzemin nasıl içileceği ayrı bir tartışma konusu.

Tavaftan sonra iki rekat namaz kılıp ardından Kabe’ye yönelerek ayakta birkaç yudum zemzem içmek sünnettir. Bunun dışında suyu her zaman oturarak içmek daha uygun bir davranıştır.

Ama niyet  zemzemin Kâbe’den gelişine hürmeten Kâbe’de içildiği gibi ayakta kıbleye yönelerek içmekse buna bir şey diyemeyiz.

Dolayısıyla ikram edilen zemzemi oturarak yada ayakta içmek arasında bir fark yoktur.

Burada önemli olan ne şekilde içildiği değil. Niyettir. zira efendimiz(aleyhi ekmelut tehaya)zemzem suyu ne niyetle içilirse Allah içene onu verir buyurmuşlardır zemzemi içerken Allahtan ihlas. İman sadakat. İlim. İrfan. Haya. Samimiyet. İstikamet vs istenmelidir.

Zemzem suyu ikram edilince güzel kokuların geri  çevrilmediği gibi geri çevirmemek gerekir. su içtikten sonra. resululahın yaptığı gibi.(elhamdü lillahilezi cealehü azben füraten  birahmetihi ve lem yecalhü milhen ücacen bizünübi) duasını okumalıdır.

Dua   rahmeti ile suyu tatlı yapan acı ile bir tuz haline getirmeyen allahü tealaya hamd olsun demektir.

Zemzem ne niyetle içilirse ona faydalı olur. Bundan  dolayı sıkıntılarımızdan kurtulmak. şifa bulmak. son nefesimizde iman ile ölmek için…. İhtiyaç hissettiğimiz her şey için onlara niyet edip içilmeli. Zemzem içmeyi bir niyet  olarak bilmeliyiz.

Benzer Konular: