Umre Öncesi Bilmeniz Gerekenler – 2

s1

Umre ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızın ilk kısmına buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  • Umre sırasında çevrede görevli bayan ya da erkek polisler göreceksiniz. Bu polisler bazı durumlarda anlam veremediğiniz şekilde anlam veremediğiniz kurallar koyabilir. Örneğin siz bir yerde namaza durmuş olsanız bile oranın yol olduğunu (Arapça “Tarik” olarak ifade ederler) belirterek sizi itip namazınızı bozmaya bile çalışabilirler. Bu durumları bir imtihan vesilesi olarak görmeli ve onlara bir kutsal topraklarda olduğunun farkında olan Müslümana yakışır şekilde cevap vermelisiniz.
  • Medine adı gibi medeni bir şehir ve yolları son derece düzgün ve temiz. Mekke’ye gittiğinizde ise çevrenin biraz daha kirli olduğunu görebilirsiniz. Görünüş itibariyle kalbiniz Medine’ye biraz daha fazla ısınabilir. Burada peygamber efendimiz (Sallahlahu Aleyhi Vesellem)’in şu hadislerini aklınızın bir kenarında bulundurmanızda fayda var;
    “Vallâhi sen ey Mekke! Allah’ın en hayırlı ve Allah’a en sevgili olan beldesisin. Senden zorla çıkarılmış olmasaydım asla çıkmazdım.”
    “Ey Mekke! Ne güzel bir şehirsin ve sen bana ne kadar sevimlisin. Şayet kavmim beni senden zorla çıkarmış olmasaydı, senden başka hiçbir yerde yaşamazdım.”
  • Vahhabilik mezhebinde şirke düşmekten ve her hangi bir şeyin putlaştırılmasından çok korkulur. Bu nedenle bir çok şeye haram gözüyle bakarlar. Örneğin Cennet-ül baki mezarlığına gittiğinizde mezar taşları olmayan dümdüz bir arazi ile karşılaşabilirsiniz. Ya da Kabe’yi öpmeye çalıştığınızda haram olduğunu söyleyenler olabilir. Kabe’yi sizi Allah’a yaklaştıran bir vesile olarak gördükçe bir sorun yok. Çevredekilerin söylediklerine karşı hoşgörülü olmanızı ve bunu söyleyenlerin de aslında iyi niyetle söylediğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
  • Tur şirketleri aylar öncesinden otel rezervasyonlarını yapıyor. Ancak bazı oteller rezervasyon olsa bile son dakikada daha fazla para veren bir müşteri buldukları zaman odayı başka müşteriye satabiliyorlar. Çok sık yaşanan bir durum olmasa da olur da başınıza gelirse yadırgamamanız için şimdiden belirtmek istedik.
  • Hicr-i İsmail, Hacer-ül Esvet, Rüknu Yemani gibi yerler son derece kıymetli ve birçok insanın bulunmak istediği yerlerdir. Peygamber efendimiz (Sallahlahu Aleyhi Vesellem) Hacer-ül Esved taşını öpmüştür. Hz. Ömer de bu taşı öptükten sonra şöyle demiştir; “Ey taş biliyorum ki, sen bir taşsın, ne fayda ne de zarar verebilirsin. Eğer Allah Rasulü’nün seni öptüğünü görmeseydim seni asla öpmezdim.” Burada unutulmaması gerekir ki Hacer-ül Esved’i öpmek sünnet ancak öpeceğim derken insanları itip kakarak eziyet etmek haramdır. Ayrıca İstanbul’da bulunan Hacer-ül Esved taşının yerleri ile ilgili ileriki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Benzer Konular: