UMRE ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA

UMRE ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA

UMRE ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA

İNTERNETTEN UMRE KAYDI NASIL YAPILACAK

Umreye gitmek isteyen vatandaşlar artık internetten başvuru yapabilecek. Umreye gitmek isteyen Türkler için büyük kolaylık sağlanacak. Bundan sonra vize başvurusu için internetten müracaat etmek yeterli olacak. Suudi Arabistan umre ziyareti için büyük kolaylık sağlayacak karar aldı. Umre ücretlerinin hangi bankaya yatırılacağı belli oldu.

Bundan sonra vize başvurusu için internetten müracaat etmek yeterli. Başvuru sonucu yine internetten bildirilecek. Suudi Arabistan hükümetinin bu kararı Türkiye, Bangladeş, Malezya, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri pasaportlu kişiler için geçerli olacak.

Broşürde belirtilen kodlara umre ücreti yatırıldıktan sonra umre kaydı internet üzerinden yapılabilecek.

UMREYE GİDERKEN HANGİ İŞLEMLER YAPILMALI

Diyanet İşleri Başkanlığı umre organizasyonuyla umreye giderken, umre ücretlerinin hangi bankaya yatacağını da belirledi.

1-Broşürde belirtilen kodlara dolar olarak umre ücretleri aşağıdaki bankalara yatırılır.

Türkiye Vakıflar Bankası, T.C.Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Akbank A.Ş, Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.ş ve Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş

2-Kayıt için en yakın ilçe veya il müftülüğüne gidilir. İlçe ve İl Müftülük Hac ve Umre bürolarında görevliler kaydınızı yapar.

3-Emniyetten pasaport çıkarılır. En az 1 yıl çıkartılır veya eski pasaportunuzun süresi tur dönüş tarihinden 6 ay daha varsa çıkartmanıza gerek yoktur.

4-Yurtdışı çıkış harcının yatırılması. Yurtdışı çıkış harcı Havaalanında yatırabildiği gibi daha gitmeden bankalara da yatırılabilir. Kişi başı 15 Türk Lirasıdır. Ziraat bankasına yatırılabilir.

5-Umre aşısının vurulması. Umre aşısı 3 yıl geçerliliği olan Menenjit aşısıdır. 3 yılı geçmeyen umre kartları da geçerlidir.

6-Umre çantalarının Umre Bürolarından teslim alınması. İçerisinde Kuran-ı Kerim, Umre Rehberi, Seccade, Umre Duaları, Sırt çantası ve Kutsal toprakları anlatan çeşitli kitapları barındıran çantadır.

7-Seminerlere katılım. Seminerlerde umre yolculuğunda dikkat edilmesi gereken hususları anlatırlar.

Eskiden umre için Suudi Arabistan konsolosluğuna bizzat başvuru gerekiyordu. Herhangi bir evrak eksik olduğunda ise onları tamamlayıp tekrardan konsolosluğa gitme zorluğu vardı. Yeni kararla bu çile bitti. Umre ücretlerinin hangi bankalara yatırılacağının açıklanması ile birlikte umre yolcuları işlemlere başladı.

Kutsal topraklara gitmeye hak kazanan 80 bin Hacı adayının ilk çıkış tarihi 31 Temmuz Pazartesi olacak. Çıkışlar 26 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Benzer Konular: