HAC BAŞVURULARI NE ZAMAN

HAC BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2019 yılı Hac görevini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının Hac başvuruları ve kura çekiliş takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından duyuruldu.

2019yılında Hacca gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak vatandaşların merakla bekledikleri ön kayıt işlemleri başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, ilk defa Hacca gitmek isteyenlerin Hac müracaatları aralık ayı içerisinde olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre 2019’da ilk defa hacca gitmek isteyenlerin Hac başvuruları 8-14 Aralık ayında içinde alınacak.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

İlk defa Hacca gitmek isteyenler, hac başvurularını 8-14 Aralık tarihlerinde anlaşmalı bankalara 20 TL. Kayıt ücretlerini yatırdıktan sonra www.hac.gov.tr  adresinden elektronik ortamda ya da il ve ilçe Müftülüklerine dilekçe ile başvuru yapacaklar. Hacı adaylarının beraber katılmak istediği kişi ya da kişiler var ise, bunları da belirtmesi gereklidir. Hacı adayları fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak “oda tercihli” ya da “otel” konaklama türlerinden bir tanesini tercih edecekler. Tercihler kesin olacağı için, daha sonra değiştirmeye izin verilmeyecektir.

KAYIT YENİLEME

Bu yıl hac kurasına katılmış olup kesin kayıt hakkı kazanamayan hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacaktır. Hac kaydı yapılanlardan adres, konaklama türü ve iletişim bilgilerinde değişiklik talebinde bulunanlar, 14 Aralık’a kadar il ya da ilçe Müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptıracaklar.

YABANCI UYRUKLU OLANLAR

Yabancı uyruklu olanların kayıtlarının alınmayacağı bildirildi. Hac başvuruları sonrası Hacca gitmeye hak kazananlar kesin kayıt yaptırabilir belgesini cep telefonlarına gelen mesaj şifresi ile alabilecek.

Hacca gitmek isteyen 0-6 yaş grubu çocuklar için kayıtlar ebeveynleri ile yapılacak. İlk defa Hac başvurusu yapan 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını Hacca hiç gitmemiş mahremleri ile yapacaklar.

Günlük ihtiyaçlarını kendi başlarına yapamayacak durumda engelli, hasta ve yaşlı olanlar da Hac başvurularını, Hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile yapacaklar. Ön kayıt işlemini yaptırdığı halde süresi içerisinde sisteme girilmeyen müracaatlar ise dikkate alınmayacak.

Hac kuralarının, 28 Aralık 2019 tarihinde çekileceği ve aynı gün internetten ilan edileceği, kesin kayıt ile bilgilerin daha sonra duyurulacağı açıklanmıştır.

Benzer Konular: