DİYANET HAC VE UMRE 2018

DİYANET HAC VE UMRE 2018

DİYANET HAC VE UMRE 2018

HAC MÜRACAATLARI 2018

2018 yılı için Hac ve Umre müracaatları başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2018 yılı Hac müracaatları için ön kayıtların 21 Aralık Perşembe 2017 Perşembe günü itibariyle başladığını açıkladı. 29 Aralık’a kadar devam edecek. Ön kayıtlarda ilk defa başvuru yapacak vatandaşlar, ilgili bankalara 20 TL ön kayıt ücreti yatıracaklar. Hac kayıtları, T.C. kimlik numarası ile yapılacak, yabancı uyruklu olanların başvuruları ise alınmayacak.

Vatandaşlar elektronik ortamda http://hac.diyanet.cov.tr. Veya müftülüklere bizzat başvurarak “oda tercihli hac konaklama” ve “otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapabilecek. Vatandaşlar, kuraya bitlikte katılmak istediği kişiler varsa, onları da belirtecek.

Kayıt yenileme işlemi Başkanlık tarafından yapılacak.

Hac müracaatı yapanlardan, daha önceki yıllarda hac kaydı olup 2017 yılında hac kurasına katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise aynı tarihler arasında Başkanlık tarafından otomatik olarak yapılacak. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde her hangi bir ücret alınmayacak.

UMRE TURLARI 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı umre turları ve fiyatlarını açıkladı. Ekim ayı içerisinde başlayan kayıtlarla beraber ilk kafile Kasım ayının ilk haftası umre yolculuğuna çıkıyor. Diyanet, Ramazan ayını kapsayan umre turu dâhil olmak üzere 2018 umre turları 5 döneme ayrılmış. 18 Ekim 2017 Çarşamba günü başlayan ilk müracaatlarla beraber umre sezonu da açılmış oldu. Mekke ve Medine’yi kapsayan umre turlarına, birkaç yıldır Kudüs turları da eklendi. 2018 umre turları 2017 Kasım ayında başlayarak, son dönem olan Ramazan ayıyla beraber sona erecek.

Diyanet 2018 umre turları için bir açıklama yapmıştır. Suudi Arabistan Umre Mevzuatına göre, umre mevsimi her yıl kameri aylardan 01 Muharrem’de başlamaktadır. Ancak vize sisteminin açılması ve gerekli hazırlıkların tamamlanabilmesi için 2018 umre organizasyonu turlarının 2017 yılı Kasım ayı başında başlatılabileceği öngörülmüştür. İlk kafile 14 Kasım 2017, son kafile ise 8 Mayıs 2018’de yola çıkacak. Turlar 15 Mayıs’ta son bulacak.

Benzer Konular: