Mina-nedir

Mina Nedir

Mekke ile Arafat arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Sabir dağı bulunur. Akabe cemresi ile Muhassir Vadisi arasında kalan yere Mina denilir. Bu bölge birinci ve ikinci Akabe bey’atlarında Hz. Peygamber (s.a.v) ile Medineliler arasında görüşmelerin yapılmış olduğu yerdir.

Mina’da bulunan Hayf mescidi Selahattin Eyyubi tarafından yapılmıştır. 1467 yılında ise, Memluk sultanı Kayıtbay tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

Hz. İbrahim, kurban etmek için, oğlu Hz. İsmail’i Mina’ya götürür. Sonra Allah tarafından Hz. İbrahim’e bir kurbanlık gönderilir. Bu kurbanlığın koç olduğu çoğunlukla kabul edilir. Kuran’ı Kerim’de bu durum “ fidye olarak ona büyük bir kurbanlık verdik. Diye açıklanır.( es-Saffat, 37/ 107).

Hz. İbrahim kendine engel olmaya çalışan şeytanı burada taşlamıştır. Bu bölgede kurban kesmiştir. Hac ibadeti yapanlar da burada kurban keser ve şeytanı taşlarlar.

Kurban bayramı birinci günü bu bölge de kurban kesilir. Kurban bayramının birinci günü, ikinci günü, üçüncü günü ve dördüncü günleri de cemrelere taş atılma işlemi gerçekleşir. Bu olaya şeytan taşlama denilir.

Kurban bayramının 1, 2, 3 ve 4,üncü günlerinde Mina’da bulunan ve “Büyük Şeytan-Akabe Cemresi”, “Orta Şeytan-Orta Cemre” ve “Küçük Şeytan-Küçük Cemre” olarak adlandırılan taş kümelerine usulüne uygun şekilde taş atmak hac ibadetinde vaciptir. Bayramın 1.2.3 ve 4, günleri, her gün sırasıyla yedişer taş atılır.

Kurban bayramının dördüncü günü tan yeri ağarıncaya kadar Mina’dan ayrılmamış olanlar, güneş batıncaya kadar her üç şeytana 7’ şerden, toplamda 21 taş daha atarlar. Tan yeri ağarmadan ayrılanların dördüncü gün taş atmaları gerekmez. Uygulama bu şekildedir. Taşlama sırasında gündüzleri çok kalabalık olması nedeni ile izdihamdan etkilenmemek için daha sakin olan gece saatlerini veya akşam saatlerini tercih etmelidir. Küçük şeytan ve orta şeytanı taşladıktan sonra, sakince bir kenara çekilip dua edilir. Büyük şeytana taş atılınca beklenmez, o bölge hızlı bir şekilde terk edilir.

Şeytan taşlama; haksızlıkları, kötülükleri, zulüm ve zalimleri protesto etmek için yapılır. Şeytanı taşlayan hacı, şeytana, şeytanın yolunda gidenlere ve bütün kötülüklere karşı tavır koymuş olur ve bundan sonra hiçbir şekilde şeytana uymayacağını ilan eder.

Benzer Konular: