ihram

İhram nedir, özellikleri nelerdir?

ihram

İhram ile ilgili yukarıdaki videoda son derece yararlı bilgiler bulabilirsiniz. Videonun tamamını izlemeye vakti olmayanlar, ya da belirli bir bölümünü merak edenler için videoyu birkaç cümle ile özetlemekte yarar var.

Zenginlik, statü farkı olmaksızın herkesin iki parça havluya sarılmasının adıdır ihram. Nasıl ki günün birinde öldüğümüzde zenginliğimiz, evlatlarımız, ünvanlarımız bu dünyada kalıp bir parça beze sarılacak isek ihramlı iken de bu duyguyu yaşıyoruz adeta. İhramlı adeta bir kefene sarılarak Rabbimizin huzuruna çıkıyoruz. Bu dünyada sade bir kul olduğumuzun bir kez daha farkına varıyoruz. Erkeklerin ihram kıyafetini önceden denemeleri, ihramın alt kısmını adım atmalarını zorlaştırmayacak sıkılıkta bağlamaları işlerini kolaylaştıracaktır.

İhram’a nasıl girilir?
Umre yapmadan önce mikat noktası olarak belirtilen noktalara gidip iki rekat namaz kılar ve telbiye getirerek ihrama girmiş oluruz. İhrama girilmesi ile birlikte ihram yasakları da başlamış olur. Eğer umre programınızda kaldığınız günlerin her biri için bir umre planlanmadıysa ve siz her gün bir ya da birden fazla umre yapmak istiyorsanız Kabe’nin yakınında bulunan minibüslere binerek mikat noktalarından birine gidebilir ve ihrama girerek geri dönüp umrenizi yapabilirsiniz.

Telbiye nasıl okunur?
“Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, Lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’lmülke lâ şerike leke”
Türkçesi: “Sana geldim Allah’ım, Çağırdın geldim Allah’ım, Buyur Allah’ım. Senin ortağın yoktur. Her emrini ifaya hazırım. Hiç şüphe yok ki, hamd ve nimet sana mahsustur. Mülk (kâinatın mutlak hükümranlığı) senindir. (Bunların hiç birinde) senin ortağın (ve benzerin) yoktur”
Not: Lebbeyk kelimesi ilk cümlede belirttiğimiz üç manaya da gelmektedir.

İhram yasakları nelerdir?
İhramlı iken şu hususlara dikkat edilmelidir;

  • İhramlı iken yeşillik koparılmaz
  • Sigara içilmez
  • Koku sürülmez
  • Hayvan öldürülmez ya da canlıya zarar verilmez
  • Vücuttan kıl, saç, sakal, bıyık koparılmaz
  • Tırnak kesilmez
  • Cinsel ilişkiye girilmez, şehevi duyguları uyandıracak şeyler konuşulmaz
  • Erkekler başını ve yüzünü örtemez, takke, sarık takamaz
  • Dikişli bir kıyafet giyilmez.

Kadınlar ihrama nasıl girer?
İhramlı iken iki parça havluya sarılmak erkeklere özel bir durumdur. Bayanlar ise günlük kıyafetleri ile elleri ve yüzleri açık olarak ihrama girebilirler. Diğer ihram yasakları erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da geçerlidir.

 

Benzer Konular: