UMRE TAVSİYELERİ

UMRE TAVSİYELERİ

UMRE İBADETİ İÇİN TAVSİYELER

UMRE REHBERİ BULUNDURUN

Umre ibadetinin yapıldığı Mekke ve Medine hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bölgenin coğrafi şartlarına ve halkının nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yolculuğa hazırlanırken Tavaf ve sa’y dualarını öğrenmek gerekir. Ziyaret yerlerinin anlam ve önemini öğrenmelidir. Bunlardan dolayı umre rehberi bulundurmak gerekir.

EVRAKLAR GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Evrakların birer nüshasını kopyalayarak muhafaza etmek yararlı olacaktır. Yeşil ya da gri pasaport sahibi olan memurların, yurt dışına çıkmadan önce kurumlarından izin alması gerekir. Yurt dışına çıkmasına izin verilmeyen memur umre ziyaretine katılamaz.

ACENTA SEÇİMİ

Umre ibadetini yapmak için kilometrelerce yol gidilir. Mümkün olduğu kadar Müslümanlar kutsal topraklarda ibadet etmek ister. Umre ibadeti toplu olarak yapılan bir ibadettir. Toplu olarak yapılması da daha güzel olur. Ulaşım, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında acente seçimini büyük önemi vardır. Umre arkadaşları da çok önemlidir.

İBADET SAATLERİNE DİKKAT EDİLMESİ

Genellikle umre dönemleri, Kâbe ve çevresi sakin olurken, Ramazan ayında ve sömestre dönemlerinde daha kalabalık olmaktadır. Kalabalık olduğu dönemlerde saat 24 ‘den sonrası ile sabahın 7’sine kadar süreler, en sakin sürelerdir. Görevli hocalar umre programlarını buna göre ayarlarsa, rahat bir şekilde huzurlu olarak ibadet etmek mümkün olur. Kâbe’nin boş olduğu vakitlerden biri de öğle namazı sonrasıdır.

BESLENME

Umre ibadeti yapmak için milyonlarca Müslüman’ın bir araya geldiği bu kutsal topraklarda beslenme ve hijyen konusuna dikkat edilmelidir. Kâbe’de çıplak ayakla dolaşmamalı ve yiyecekleri çok iyi bir şekilde yıkamalıyız. Hazır satılan yiyecekleri almamalıdır. Vücudumuzun alışık olmadığı iklimde bol olarak sebze ve meyve tüketilmeli, bol miktarda su içilmelidir.

İLETİŞİM

Türkiye’den hareket etmeden önce telefon hattınızı yurt dışı aramalarına açtırınız. Otellerde kablosuz ağlarla bağlanarak internet üzerinden görüşmek de mümkündür.

DUA ETMEK

Kutsal topraklarda hem kendimiz için, hem de bütün insanlar için dua edilmelidir. Bütün ümmet için dua etmek içinizi rahatlatır. Dua ettikçe inancınız daha da artar.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKILMALI

Umre ibadetinin yolculuğu boyunca her yerde güneş ışığına maruz kalınır. Bundan dolayı yanınızda mutlaka bir güneş gözlüğü bulundurun.

Benzer Konular: