Bayan İhram

Kadınlar, renk ve model şartı olmaksızın, el ve yüzleri dışında bedenlerinin tamamını vücut hatlarını belirmeyecek şekilde örten ve ziynet görüntüsü içermeyen elbise giyerler. Başörtüsü ve ayak giysileri her zaman giyindikleri gibi olur.

İhram elbisesi giyindikten sonra iki rekât ihram namazı kılınır. İhram namazı için şu şekilde niyet edilir. “Niyet ettim, Allah rızası için ihram namazını kılmaya.”

İhram namazı iki rekâttır. Aynı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Birinci rekâtta Fatiha süresi ile Kafirün suresi, ikinci rekâtta ise Fatiha süresi ile İhlâs suresi okunur. Namazdan sonra ise umre’ye niyet edilir.”Niyet ettim ya Rabbi, senin rızan için umre yapmaya, Allah’ım umreyi bana kolay kıl ve umremi kabul eyle.” diye, umre’ye niyet edilir

Niyetten sonra,”Lebbeyk allahümme lebbeyk. lebbeyk la şerike leke lebbeyk. İnne’l ham deve’n-nimete leke ve’l-mülk.la şerike lek.”diyerek telbiye getirilir. Hz. Aişe yüksek sesle telbiye getirirdi. Telbiye duasının bir kere okunması farz, belli aralıklarla tekrarlanması ise sünnettir.

Kadınlar ihrama girdiklerinde ilgi çekmemek için sade ve tercihen renksiz giysi giyinirler. Mümkün olduğu kadar süs görüntüsü vermeyen giysilerle ihrama girmeleri tavsiye edilir. Adet hali görenler ihram namazını kılmazlar, yalnızca niyet eder, telbiye duasını okuyarak ihrama girerler. Fakat adetli de olsalar temizlik için yıkanmaları tavsiye edilir.

Kadınlar eldiven ve peçe giyinmezler. Peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi ve selem): ”İhramlı kadın peçe takmaz,eldiven giyinmez.”diye buyurmuşlardır. Fakat yabancı erkeklerin yakınından geçmeleri ihtimaline karşı, kadın yüzünü örtme ihtiyacı hissederse, başının üzerinden örtüsünü veya peçesini indirebilir. Aişe radiyallahu anha şöyle demiştir.”Bizler resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte ihramda bulunduğumuz halde binekliler yanı başımızdan geçerlerdi. Bizim hizamıza geldikleri vakit her birimiz başının üzerindeki cilbanını yüzünün üstüne indirirdik. Bu yolcuları geride bıraktığımız zaman yüzümüzü açardık. El-münzir kızı Fatıma da şöyle demiştir. “Bizler Ebu Bekir’in kızı Esma ile birlikte ihramda bulunduğumuz halde yüzlerimizi örterdik.”

Eğer hacca gidiyorsanız, Diyanet’in verdiği elbiseleri rahat edeceğiniz şekilde diktiriniz. Rahat edebileceğiniz şekilde istediğiniz elbise ile hacca veya umreye gidebilirsiniz. Sivil elbise de giyeceğinizi düşünmeli mümkünse onlara da bayrak dikmelisiniz. Sıcak hava da terleneceği düşünülerek bolca iç çamaşırı almakta yarar vardır. çöl iklimi olması dolayısıyla, gündüzleri sıcak, geceleri soğuk olur. Mevsimi takip ederek ona göre kıyafet alınmalı.

Benzer Konular: