Şavt Nedir Anlamı

Şavt, tavaf esnasında yapılan bir ibadetin ismidir.

Tavaf: Kabe’nin etrafında yedi defa dönmeye verilen isimdir. Şavt ise bu dönmelerin her birisinin aldığı isimdir. Tavaf: yedi şavt’tan oluşur ve Kâbe’nin etrafında yedi şavt yapılır. Yedi şavt bir tavaf eder. Halk arasında şavt’a, bazen şaft da denilebilmektedir.

Şavt olmadan tavaf olmaz. Bir tavafın olabilmesi için yedi tane şavt olması gereklidir.

Şavt sırasında abdestli olmak gerekir. şavt’ı abdest’li olarak yapmak şavt’ın vaciplerindendir. Eğer ki tavaf esnasında abdest bozulması olursa, tekrar abdest alınması ve şavt’a devam edilmesi gerekir.

Mescid-i Haram’ın dışında şavt olmaz. Şavt’ı yapabilmek için mescidi-i haramın içinde bulunmak gerekir. Bu alan bir hayli geniş halde olduğu halde, her yıl hac ve umre yapan hacıların sayıları arttığı için genişletme çalışmaları devam etmektedir.

Hacer-ül esved hizasına gelmeden : “Allah’ım senin için umre tavafı yapmak istiyorum. bunu bana kolaylaştır ve kabul eyle” diye niyet edilir. Tavaf başlamadan önce erkekler “ıztıba” yaparlar.

Böylece hacer-i esved’in hizasına doğru gelinir. Bu sırada tekbir, tehlil getirmek ve dua etmek uygun olur. hacer-i esved hizasına gelindiğinde eller, içleri Kâbe’ye doğru olacak şekilde namaza durur gibi omuz ya da kulak hizasına kadar kaldırılır” bismillah Allah’u ekber” denir. hacer-i esved “istilam” edilir. İstilam: elleri hacer-i esved’in üzerine koyup onu öpmek demektir. Ancak hac mevsimin de bu hiç mümkün değildir.(aşırı kalabalık olduğu için)bundan dolayı hacer-i esved’e uzaktan elle işaret edip sağ avuç içi öpülmek suretiyle yetinilir.

Hacer-i esved’i istilam etmek sünnettir. Başkalarına eziyet etmek ise haramdır. Sünneti yerine getirmek için başka insanlara eziyet vermek ve haram işlemekten sakınmak gerekir.

Daha sonra Kâbe sol tarafa alınır, tavafa başlanır. Tavaf’a başlarken ve her şavt başında “Allah bütün eksikliklerden uzaktır. hamd Allah’a mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Bütün güç ve kuvvet şanı yüce ve azamet sahibi Allah’a aittir. Salât ve selam, efendimiz Muhammed aleyhi ve sellem’e olsun. Allah’ım sana iman ederek, kitabını tasdik ederek, verdiğim sözü yerine getirerek ve peygamberinin sünnetine uyarak bu ibadeti yerine getiriyorum.” diye dua edilirse ne güzel olur. Tavaf’ın hatim’in dışından yapılması gereklidir. Tavafın ilk üç şavt’ın da erkekler mümkün olduğu kadar “remel” yaparlar.

Benzer Konular: