Umrede Alışveriş

Umre’ye giden insanların ihtiyaçlarını karşılamaları, döndükten sonra o kutsal topraklarını kendilerine hatırlatan bir şeyler almak istemeleri önemli bir alışveriş pazarı oluşturmuştur.

Umrede alışveriş için Mekke, Medine’de euro, dolar ve tl işlem görmektedir. Cebinizde bulunan biraz riyal, dolar ya da Türk parasıyla rahatlıkla her yerde alışveriş yapma imkanı bulunmaktadır. Bu da TL’ye olan güveni ve itibarı göstermektedir. Afrikalı işportacı kadınlar bile satmış oldukları malların TL üzerinden değerlerini ifade etmektedirler.

Medine’de bulunan otellerin olduğu bölgede Türkçe tabelalı dükkanlara sıkça rastlayabilirsiniz. Bu dükkanların önlerinde ise Türkçe bağıran satıcılar bulunur. Bu dükkanlarda Türkiye’den gidip bu kutsal topraklara yerleşen Türklerin yanında, Türkçe konuşmakta olan birçok Afgan, Özbek ve Türkmen insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Medine’de bulunan satıcılardan tutun Ravza içerisinde yer alan görevlilere kadar çoğu insan çat pat Türkçe bilip konuşmaktadırlar.

Mekke ise Medine’ye göre daha kalabalık, kozmopolit yapıda bulunduğu ülkelere ayrılan özel bölgeler yer almıyor. Satıcılardan Türkçe fiyat bilgisi dışında beklentiniz pek yüksek olmasın.

Mescid-i Nebevi’nin avlusunun hemen dışında, 5 yıldızlı otellerin yanında bulunan işportacılar günün her saati tesbih, kıyafet, takke, başörtüsü, takılar satıyorlar. Cebinizdeki paraya ve zevkinize göre her çeşit hediyelik eşya bulabilmeniz mümkün. İnciler, hurma çekirdeği tesbihleri Türkiye’ye göre oldukça ucuza mal olabilmektedir. İşportacıların yanı sıra Türkiye’deki gibi birçok AVM bulunuyor.

Buralarda oluşturulan yerel markaların dışında uluslararası markalarında şubeleri bulunmaktadır. Marka takıntısı olanlar için AVM içlerinde dünyaca ünlü birçok markanın mağazası bulunmakta.

Türkler umrede alışveriş için daha çok yakınlarına Kur’an-ı Kerim, gümüş, tesbih, takke, yüzük, seccade, misvak, ezanlı saati hediye olarak tercih etmekteler.

Seccade, parfüm, battaniye, takke, elektrikli sobalar, kolye, zemzem takımı, başörtüsü, esans, kına ve kutsal toprakların görüntülerinin yer aldığı slayt makineleri diğer tercihler arasında bulunuyor. Hediyelik eşyaların fiyatları ise marka ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bir ziyaretçi ortalama 200-1000 TL. arasında harcama yapabilmektedir.

Umrede alışveriş için kutsal toprakların vazgeçilmezlerinden birisini oluşturan zemzem içinde bir pazar oluşturulmuş durumda. Hatta 20 litre zemzem 60 riyal’den İstanbul’a götüren şirket bulunmaktadır.

5 riyalden 16 riyale kadar hurma bulabilmeniz mümkündür.

Benzer Konular: