Umre İçin En Uygun Mevsim

Umre İçin En Uygun Mevsim

UMRE İÇİN EN UYGUN MEVSİM

UMRE İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Allah’ın evi, Müslümanların en kutsal yeri olan Kâbe için ziyarete gelen hacı ve umreci sayısının günden güne arttığı son dönemlerde umre için en uygun zamanı seçmek önemli bir durumdur. Umre için en uygun mevsimi seçebilmek umrenin daha rahat olması ve ibadetlerin daha huzurlu olarak yapılmasını sağlayacaktır. Umre için en uygun zaman olarak, Kâbe’deki kalabalığın az olduğu dönemlere denk gelirse, yapılacak ibadetler daha kolay ve daha huzurlu olarak yerine getirilecektir.

Hac dönemi olan Zilhicce ayı Ramazan ayı Kâbe’nin en kalabalık olduğu dönemlerdir. Hac dönemi bittikten sonra yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süre umre turları düzenlenmez. Genellikle Hac döneminden sonraki ilk umre döneminde Kâbe en sakin dönem dönemlerini yaşar. Bu dönemler umre için en uygun zaman olup, kalabalık az olduğu için tavaf, sa’y ve namaz gibi ibadetler daha huzurlu yapılabilmektedir. Kasım ayı ile Ocak ayı arasındaki dönemler daha sakin olur. Bu dönemlerde daha sakin olduğu için Kâbe-i Şerif’e namaz vakitlerinde giriş ve çıkışlar daha kolay olur. Yapılacak olan tavaf ve sa’y için sayılarını artırmak imkânı olur ve çok daha rahat olarak yerine getirilir.

Ocak ayı ve Şubat aylarında Kâbe’nin kalabalık oranının en fazla olduğu aylardır. Bu dönemde Öğretmen ve Öğrencilere sömestr tatili olduğu için umre için en uygun zaman olur. Bundan dolayı umre ziyaretlerine büyük bir talep gelmektedir. Bu dönemlerde umre turlarında olabilecek bazı sıkıntılar, hava değişimden kaynaklı olan hastalıklar ve çok sayıda insan olması istenmeyen durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu dönemlerde umre turlarına katılan vatandaşların hava değişiminden kaynaklanan bazı hastalıklara karşı tedbirli olması ve çok kalabalık olduğu için sabah ve gece vakitlerinde tavaf ibadetlerini yapmaları rahat etmeleri açısından iyi olacaktır.

Umre turlarının belli bir tarihi yoktur. Müslümanlar umre için en uygun zamanı, kendi şartlarına göre belirlemelidir. Umre için belli bir zaman diliminde yapılması zorunluluğu olmadığı için bütün yıl boyunca umre turları düzenlenir. Umre turlarının en kalabalık olduğu dönemler Ramazan umresi dönemidir. Bu dönemde umre turlarına başvuran umreci sayısı bir hayli fazla olmaktadır. Bundan dolayı bu dönemde başvuru yapmak isteyen kişiler, umreye gitmek istedikleri umre turunu seçtikten sonra, müracaatlarını 1 ay önce yapmaları tavsiye olunur.

Benzer Konular: