Mekke İmamları İsimleri

Mekke’de imam olmak oldukça zor bir görevdir. Kabe’de yüz binlerce hatta hac döneminde milyonlarca müslümana namaz kıldırmak için güçlü maneviyat yapısına sahip olmak gerekmektedir.

Mekke imamlarının seslerini dinleyen herkes mest olur hale gelmiştir. Bir de o mübarek topraklarda namaz kılıyorsanız o müthiş atmosferli yerde yankılanmakta olan ayetler gönlümüzü rahatlatmaya başlar. Rabbimizin kelamını gönlümüze, zihnimize işlemeye başlar. Ayetler en güzel kıraatlarla birlikte arşa doğru yükselirken insanı da bu atmosfer bambaşka yerlere götürmektedir. Sonra insan doğal olarak merak etmektedir. Bu gönlümüzü böylesine titreten, gözyaşları içerisinde bizleri bırakan bu güzel sesli insanlar kimdir? Bu isimler kimi zaman Abdulaziz el-Sudais oldu kimi zaman Abdullah el-Juhany, kimi zamanda Şeyh Ghazzawi… Peki bu güzel sesli mekke imamları nasıl seçiliyor, kimlerdir bir yakından tanıyalım isterseniz.

Mekke’de imamlık yapmak oldukça zor bir görevdir. Yüz binlerce hatta kimi zaman milyonlarca insana imam olmak için güçlü bir maneviyat yapısı gerekmektedir. Bu sorumluluğun farkında olan imamların seçilmesi önemli işlerdendir. İmam olacak kişilerinde İslami ilimlerde gerekli yeterliliklere sahip olması gerekmektedir. Bununla birlikte gerekli irşad ve tebliğ vazifesinin yerine getirilmesi beklenilmektedir. Çünkü bu imamların görevleri sadece müslümanlara imam olup namaz kıldırmak değil İslam’ın her yere ulaşmasını sağlamakta da görevleri arasında yer almaktadır. Aranan temel kriterler arasında; hafız olması, güzel bir kıraatının olması, sesinin güzel olması gibi özellikler bulunur. Mekke imamlarının kıraatlarının farklılık gösteriyor olması da bu özelliklerin üzerinde önemle durulduğunu göstermektedir.

Mekke İmamları İsimleri

  • Şeyh Abdullah Awad el Juhany: 2007 yılı Temmuz ayında Mekke’ye imam olarak atanmıştır.
  • Şeyh el-Ghamdi Khaled: 2008 yılı hac mevsiminden sonra Mekke’ye imam olarak atanmıştır.
  • Şeyh Salih bin Abdullah el Humaid: Suudi Şura Meclisi’nin başkanıdır.
  • Şeyh Usaama bin Abdullah el Khayyat: 1997 yılında Mekke’ye imam olarak atanmıştır. Babası da aynı zamanda 1952 yılında Kabe imamlığı olarak görevlendirilmişti.
  • Şeyh Salih el-Talib: 2003 yılından itibaren Kabe imamlığı ve Mekke Yüksek Mahkemesi yargıcıdır.
  • Şeyh Faisal el-Ghazzawi: 2008 yılında Mekke’ye imam olarak atanmıştır.
  • Şeyh Bandar el-Baleelah: 2013 yılında Suudi Kralı’nın emriyle Kabe’ye imam olarak atanmıştır.

Benzer Konular: