Hacca Giderken Giyilen Kıyafet

Erkekler, öncelikle dış elbiselerini çıkartır, vücudun belden aşağı kısmını örtecek olan ihram elbisesini düşmeyecek biçimde bağlar. Sonra bütün iç kıyafetlerini çıkartır, vücudun üst kısmını kapatacak olan ihram elbisesini omuzlardan aşağı doğru örterler.

Ayaklara ise, terlik giyilir. İstenirse bele ihramı tutacak bir kemer bağlanır. Bu şekilde iki parça ihram elbisesi haricinde vücutta hiçbir giysi kalmaz.  Başlar açık ve ayaklar da çıplak olur. Saat, yüzük, kemer, gözlük, çanta ve benzeri eşyaların vücuda asılı veya takılı olmasında bir sakınca yoktur.

Kadınlar ise; renk ve model şartı olmadan, yüz ve elleri dışında vücutlarının tamamını vücut hatlarını göstermeyecek şekilde örten ve ziynet görüntüsü vermeyen elbiseler giyerler. Başörtüleri ve ayak giyecekleri de her zaman giydikleri gibi olur.

İhram elbisesi giydikten sonra iki rekât ihram namazı kılınır. İhram namazına şu şekilde niyet edilir.

“Niyet ettim Allah rızası için ihram namazı kılmaya”

İhram namazı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Birinci rekâtta Fatiha suresi ile kafirün suresi, ikinci rekâtta ise Fatiha suresi ile ihlâs suresi okunur. Namazdan sonra ise;

“Niyet ettim Allah rızası için umre yapmaya. Allah’ım umreyi bana kolay kıl ve umremi kabul eyle” diye umreye niyet edilir.

Niyet ettikte sonra;

“Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. inne-l hamde ve’n nimete leke ve’l-mülk. La şerike lek.” denilerek telbiye getirilir.

İhramlı iken, saat, kulaklık, kemer, gözlük kullanmakta bir sakınca yoktur.

Kadınlar ihrama girdikten sonra, sade ve renksiz kıyafetler giyerler. Kerahet vakti değilse iki rekât namaz kılarlar. Niyet eder ve telbiye getirirler.

Uçakta ihrama girecekler, ihram namazlarını koltuklarında kılarlar. Rükû için biraz eğilir, secde için ise biraz daha fazla eğilerek kılabilirler. Telbiye duası, kontrollü ve yüksek sesle vasıtalara binerken, vasıtalardan inerken, dost ve topluluklarla karşılaşma da tekrar edilir.

Kadınlar sade, renksiz elbise ve ayakkabı ile ihrama girerler. Adet hali olanlar ihram namazı kılmazlar. Niyet edip telbiye duası okuyarak ihrama girerler.

Kadınlar peçe ve eldiven giymezler.

Benzer Konular: