Hacı Kıyafeti

Hac ve umreye gidenler genellikle beyaz renkli kıyafet tercih ederler. Bazı durumlarda bayanlar, siyah kumaş giymeyi tercih etmekteler.

Kumaşın sizi sıkmayacak şekilde seçmeniz iyi olur. Kumaş alırken buna dikkat etmeli, ya da satın aldığınız kumaşı bir terziye götürerek istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Bayanlar için başörtüsünün dikkat çekecek renkte olması pek uygun olmaz. Başörtüsü seçilirken beyaz ya da siyah olması daha uygun olur.

Hac ya da umreye giderken yanınıza bol miktarda iç çamaşırı almanızda faydalı olur. Her zaman temizlik yapma imkânı olmayabilir ya da kutsal ibadetle uğraşırken bu tür işlerle uğraşmak istemeyebilirsiniz.

Medine’de sabah vakti ve akşam namazından sonra hava serin oluyor. O yüzden yanınıza bir hırka almayı unutmayın. Bazen Mekke’de de gerekli olabilir.

Hacda herkesin sabit bir kıyafet tercih etmesinin sebebi; Orada ulusal, milli, dil, ırk gibi kimliklerle değil, Müslüman kimliğiyle tavaf etmektir. Tavaf esnasında herkesin eşit olduğunu göstermek içindir.

Bu konuda Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmuştur.

“ Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberinizde birdir. Arab’ın Acem’e, Acem’in Arab’a üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızını karaya, karanın da kırmızıya üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.” ( Hadis kaynağı, ibni Neccar)

Üstünlük ancak takva ile yani kalbin Allah’a yakınlığı ile gerçekleşir. Hac yolcuları işin özünün bu olduğunu bilirlerse her şey daha kolay olacaktır.

HAC YOLCULARINA TAVSİYELER

  • Diyanetin verdiği elbiseleri rahat edeceğiniz bir şekilde diktiriniz. Kumaşların paketleri üzerinde bulunan elbise örnekleri sizleri yanıltmasın. Rahat edeceğiniz elbise ile hacca gidersiniz.
  • Sivil elbise giyebileceğinizi düşünerek ona göre sivil elbiseye bayrak dikmelisiniz.
  • Sıcak iklim dikkate alınarak iç çamaşırı fazla alınmalıdır.
  • Çöl iklimine gideceğiniz için gündüzleri sıcak, geceleri soğuk olacağından gerekli kıyafetleri yanınızda bulundurun.
  • Erkeklerin giyecekleri ihramın biraz geniş ve bol, aynı zamanda kaliteli olmasına dikkat ediniz.
  • Erkekler için dikişsiz terlik alınmalıdır.
  • Ayaklar için uzun yürüyüşlerde rahat edilecek düz ayakkabı ve terlik alınmalı.
  • Bayanlar için genel olarak sıcak sebebi ile açık renk tercih edilmesine rağmen, dikkat çekmeyecek koyu giysiler de seçilebilir.

Benzer Konular: