Hac Kura Sonuçları Yedek Listesi

Hac kura sonuçları 2016 yedek listesi hac.diyanet.gov.tr adresinden ilan edilmektedir. Hacı adayları veya yakınları bilgisayarlarının arama çubuğuna hac.diyanet.gov.tr adresini yazarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasına ulaşabilecekler.karşılarına çıkan hac sonuçları sorgulama ekranına TC Kimlik numarasını yazan hacı adayları 2016 hac kura sonuçları listesi ve hac kura sonuçları yedek listesine ulaşabilecekler.

Bu yıl 581 bin 768 vatandaş ilk kez hac müracaatında bulunurken geçen yıl hac kurasına katılmasına rağmen hacca gidemeyen 1 milyon 178 bin 983 kişinin kayıtları yenilendi. Toplam 1 milyon 760 bin 751 kişinin katılacağı bu yılki hac kurası Diyanet İşleri Başkanlığında, bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık yapılmıştır.

Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdığı iller bazında normal, müstakil odalı ve otel konaklama türlerinde çekilecek. Asıl ve yedek tasnifinin yapılmayacağı kurada, Diyanet ve acente ayrımına da gidilmeyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hac organizasyonu düzenlemek üzere yetki verilen acentelerin bilgisi de http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ilan edilecek.

Konaklama türlerine göre değişen hac fiyatları, normal konaklama için 3 bin 750 dolar, müstakil konaklama için 5 bin 250 dolar, otel için ise 6 bin 800 dolar olarak belirlendi. Hacı adayları, hac ücretlerini peşin yatırabilecekleri gibi üç taksit halinde de ödeyebilecek. Hacı adaylarından hac için belirlenen ücretler dışında ilave bir ücret talep edilmeyecek.

Hac kesin kayıtları, 7- 18 Mart’ta, her ilde ve her bir konaklama türünde yapılacak. İlk hac kafilesinin 4 Ağustos’ta ve son hac kafilesinin 5 Eylül’de gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 16 Eylül- 16 Ekim’de gerçekleşecek.

Hacı adaylarının merakla beklediği hac ek kontenjanı müjdesi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez açıklama yaptı; “Suudi Arabistan kota getirdikten sonra bütün dünyada iki yöntemle hacılar belirleniyor. Bir sırayla, bir de kurayla. Sıraya koyduğunuzda bugün 60 yaşını doldurmuş biri müracaat ettiğinde biz 30 yıl sonra için ona randevu vermemiz gerekiyor ki bu mümkün değil. Yahut en az 15 yıl kayıt almamamız gerekiyor. O takdirde de hac talebini ve heyecanını tamamen yok etmiş olacağız. Talep giderek artıyor. Sıraya koyarak götürme imkânımız yok” dedi. Çekilen kurada adı çıkanlardan gidemeyenlerin olma ihtimaline karşın yedek çekimleri yapılacak ve hac yedek sonuçları açıklanacak. Kura sonuçları belli olduktan sonra hac yedek kura sorgulama işlemleri yine diyanet sayfasından kontrol edilecek.

Benzer Konular: