Hac Kura Sonuçları Yedekler

Hac yedek kura sonuçları ve sorgulama işlemleri online yapılıyor. Diyanet İşleri 40 bin ilave hac kontenjanı duyurusu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde hac kura çekim işlemi tamamlandı ve sıra hac yedek kuraları 2016 yılı çekimine geldi. Suudi Arabistan’ın Kâbe genişletme çalışmalarından dolayı sınırlama yapılmış ve çok yoğun talep olduğu için birçok kişinin adı kurada çıkmamıştı. Çekilen kurada adı çıkanlardan gidemeyenlerin olma ihtimaline karşın yedek çekimleri yapılacak ve hac yedek kura sonuçları açıklanacak. Kura sonuçları belli olduktan sonra hac yedek sorgulama işlemleri yine Diyanet sayfasından kontrol edilebiliyor.( http://hac.diyanet.gov.tr )

Diyanet 40 bin ilave hac kontenjanı duyurusu yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez:”Suudi Arabistan makamlarından 40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu. Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz” dedi.

Çünkü sadece ülkemizden değil, diğer Müslüman ülkelerden de hacı adayları olduğu için kişi sayısında kısıtlamaya gidiliyor. Bu yıl kurada adı çıkmayan vatandaşların umudu yedeklere kaldı. Diyanet yetkilileri konuyla ilgili açıklama yaptı ve tarihler hakkında bilgi verdi.

Yedek kura sonuçlarından sonra tekrar bir hac yedek kura sorgulama sayfası oluşturulacak ve yedek hacı adayları buradan işlemlerini kontrol edebilecek. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ek kontenjanla ilgili şunları söyledi: Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz. İlave talebimize olumlu cevap gelse dahi çok cüzi bir miktar olacak. Sayı öyle bir noktaya geldi ki hiçbir sistem buna müsaade etmiyor. 1 milyon 750 bin müracaat var. Bunların 500 bini 8-9 senedir üst üste başvuranlar. Suudi Arabistan kota getirdikten sonra bütün dünyada iki yöntemle hacılar belirleniyor. Bir sıra ile birde kurayla. Sıraya koyduğunuzda bugün 60 yaşını doldurmuş biri müracaat ettiğinde biz 30 yıl sonra ona randevu vermemiz gerekiyor ki bu mümkün değil. Yahut en az 15 yıl kayıt almamanız gerekiyor. O takdirde de hac talebini ve heyecanını tamamen yok etmiş olacağız. Talep giderek artıyor.

Henüz tarihler belli olmasa da ilerleyen günlerde hac yedek kura işlemi olup olmayacağı Suudi Arabistan’dan gelecek cevaba göre netlik kazanacak.

Hacı adayları veya yakınları bilgisayarlarının arama çubuğuna hac.diyanet.gov.tr adresini yazarak Diyanet İşleri Başkanlığının Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sayfasına ulaşacaklar. Karşılarına çıkan hac sonuçları sorgulama ekranına TC Kimlik numarasını yazan hacı adayları 2016 hac kura sonuçları listesi ve hac kura sonuçları yedek listesine ulaşabilecekler.

Benzer Konular: