hac-kayitlari-2019

HAC KAYITLARI 2019

2019 Hac kayıtları süreci başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu kura çekiminde adı çıkan hacı adaylarının izlemeleri gereken süreç belli oldu.

İki milyonu aşan hacı adayı arasından belirlenen 80 bin kişilik listenin hac kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

HAC KAYITLARI 2019 NE ZAMAN YAPILACAK?

Hac kurasına kayıt yenileme ve ön kayıt yaptıran toplam 2 milyon 213 bin 835 kişi katılmıştı. Kura sonucuna göre 80 bin kişi kutsal topraklara gitmek için hak kazandı. Kura sonuçları www.hac.gov.tr  adresinden sorgulanmaktadır. Ayrıca hacı adaylarının cep telefonlarına SMS olarak da gönderilmiştir.

Kura sonucuna göre hac kayıtlarına hak kazanan adaylar, 2-11 Ocak 2019’da kesin kayıt yaptırabilir belgesini, internet ortamından ya da müftülüklerden alarak hac kayıtlarını yaptıracaklardır.

Herhangi bir sebepten dolayı kesin kayıt yaptırmayanların yerine, konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019’da yeni kayıtlar alınacak. Daha önce hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve hiç evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenler kurasız hacca gidebilecek.

HAC KONAKLAMA HİZMETLERİ

Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri yapılmaktadır. Mekke ve Medine’deki otel ve binaların yapıları ve Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’ye olan mesafe dikkate alınarak farklı hizmetler sunulmaktadır.

OTEL KONAKLAMA

1- Otel-1 konaklama türü: Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 500 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziye’de bulunan yıldızlı ve üç öğün açık büfe hizmet veren oteller ve uçak programına uygun olan 13-18 gün arasında konaklama yapılması.

2 – Otel-2 konaklama türü: Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 1000 metre mesafede, Medine’de merkeziye’de yer alır ve açık büfe hizmet verirler. Ayrıca uçak programına uygun şekilde 14-25 gün konaklama yapılır.

ODA TERCİHLİ KONAKLAMA

Mekke ve Medine’de oda içinde banyo- tuvalet, buzdolabı olan asansörü bulunan, yemekhane ve lobisi olan, hacı sayısına göre yeterli oda kapasitesine sahip 2.3.4 kişilik odalardır.

Mekke’de Mescid-i Haram’a en çok 7 km, Medine’de Merkeziye’ye en çok 700 metre mesafede yer alır.

Mekke’de hacılar otelden Kâbe’ye ücretsiz olarak taşınır.

Yemekler sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği tabldot şeklinde verilir.

Benzer Konular: