Medine’de Görülebilecek Yerler – Okçular Tepesi

44(6)

Umre ziyaretiniz sırasında Kabe ve Mescid-i Nebevi dışında birçok yeri görme imkanı da bulacaksınız. Bunlardan birkaçını elimizden geldiğince belirtmeye çalıştık.

Medine’de Görülebilecek Yerler:

Okçular Tepesi: Uhud savaşının yapıldığı yer olan Uhud dağı eteklerinde bulunan küçük bir tepecik. Uhud savaşı sırasında Peygamber Efendimiz (Sallahlahu Aleyhi Vesellem)’in okçularını yerleştirdiği ve “Kuşların cesetlerimizi kapıştıklarını gör­seniz dahi, ben size adam göndermedikçe asla yerinizden ayrılmayınız” diye buyurduğu tepedir. Ancak Müslümanlar galip gelmeye başladığı bir zamanda burada bulunan okçular savaşın bittiğini düşünerek yerlerinden ayrılmış ve o dönemde henüz Müslüman olmamış Hz. Halid bin Velid komutasındaki bir grup tepenin etrafını dolaşarak Müslümanlara arkalarından saldırmışlardır. Bu savaşta Peygamber efendimiz (Sallahlahu Aleyhi Vesellem)’in amcası Hz. Hamza, o zaman henüz Müslüman olmamış olan Hz. Vahşi tarafından şehit edilmiştir. Okçular tepesini ziyaret ettiğinizde Hz. Hamza’nın mezarını da görecek ve parmaklıkların arasından burnunuzu uzatırsanız misk kokusunu alabileceksiniz.
Uhud savaşında Hz. Halid bin Velid’in komutasında olan müşriklerin galip gelmesi. Hz. Halid bin Velid’in nasıl bir askeri deha olduğunun ve Müslüman olmadan önce bile yenilgi yüzü görmediğinin bir göstergesidir. Hz. Halid bin Velid Müslüman olduktan sonra da komutan olarak bulunduğu savaşlardan hep zaferle çıkmıştır. Hz. Ömer (radıyallahu anh) halifeliği döneminde yaşanan Yermük savaşı sırasında Hz. Halid bin Velid’i komutanlıktan azletmiş ve onun Medine’ye gelmesini istemiştir. Hz. Halid bin Velid halifenin emrine hemen itaat etmiş ve savaştan kaçtığının zannedilmemesi için “Halife beni azletti” diyerek bu kararı halka duyurmuştur. Medine’ye döndüğünde ize Hz. Ömer kendisine şöyle demiştir; “Ya Halid Allah şahit seni çok seviyorum. Fakat halk elde edilen zaferleri senin şahsında buluyordu. Halk zaferleri seni şahsında buluyor ama ben biliyorum ki bu zaferleri bize ihsan eden Allah’tır. Halkın bu düşüncesini kırmak için seni azlettim” Bu sözler karşısında Hz. Halid bin Velid tek bir kelime ile bile itiraz etmeyerek büyüklüğünü ortaya koymuştur.
Hz. Vahşi ise sonradan Müslüman olarak Peygamber Efendimiz (Sallahlahu Aleyhi Vesellem)’e gelmiştir. Peygamber Efendimiz (Sallahlahu Aleyhi Vesellem) ise Hz. Vahşi’yi gördüğünde amcasını hatırlamaktadır. Olur da beşeri duyguları ağır basar diye düşünerek Hz. Vahşi’den çok fazla gözüne görünmemesini ister. Çünkü Peygamberin ağzından çıkacak olumsuz bir söz bir insanı helaka götürecektir. Hz. Vahşi ise Peygamber efendimizin vefatına kadar hep bir kolon arkasına gizlenerek hep bir umut beklemiştir.

Benzer Konular: