UMRE GÜNLERİ

UMRE GÜNLERİ

UMRE GÜNLERİ

DİYANET UMRE GÜNLERİNİ AÇIKLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 yılında umre turları Ramazan ayını da kapsayacak şekilde 5 döneme ayrılmış vaziyette.

Ramazan ayı ile beraber sona erecek umre turları günleri diyanet tarafından açıklanmıştır.

Umre, belirli bir zaman bağlı olmadan ihrama girip, Kâbe’yi tavaf edip, Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yaptıktan sonra tıraş olarak ihramdan çıkılarak sona erdirilen bir ibadettir.

Umre ziyaretinin hac ziyaretinden farkı, belirli bir zamana bağlı değildir, Arafat ve Müzdelife vakfesi ile kurban kesme ve şeytan taşlama görevleri yoktur. Bundan dolayı hac ibadetine “hacc-ı ekber” büyük hac, umreye de “hacc-ı asgar” küçük hac denilir.

Umrenin iki farzı vardır.1.ihram, 2.ise tavaftır. Bunlardan ihram şart, tavaf ise rükündür. Umrenin vacipleri de sa’y yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkmaktır.

UMRE İLE HAC ARASINDAKİ FARKLAR

  • Umre’nin belli günleri ve zamanı yoktur.
  • Umre’de Arafat ve Müzdelife vakfeleri yoktur.
  • Umre’de şeytan taşlama yoktur.
  • Umre’de Cem-i Takdim ve Cem-i Tehir yoktur.
  • Umre’de Veda Tavafı ve Kudüm Tavafı yoktur.
  • Umre’de kurban kesme yoktur.

2018 DİYANET UMRE GÜNLERİ

1. Dönem: 1 Kasım 2017-15 Ocak 2018

2. Dönem: 15 Ocak-10 Şubat 2018

3. Dönem: 10 Şubat 2018

4. Dönem: 15Mart-10 Mayıs 2018

5. Dönem: Ramazan Ayı

* 2017-2018 yılı umre turları için belirlenen ve broşürlerde Türk Lirası olarak yer alan ücret miktarı aynı olmak kaydı ile 01.12.2017 tarihinden itibaren Suudi Arabistan Riyali olarak tahsil edilecektir.

* Umre yolcularının ellerinde bulundurdukları Türk Lirası ilgili bankalar tarafından Suudi Arabistan Riyaline çevrilerek tahsilât edilecektir.

* Umreye gitmek üzere kayıt yaptırıp çeşitli sebeplerden dolayı umreye gitmekten vazgeçenlerden vize ücreti olarak 185 SAR, malzeme alanlardan malzeme bedeli olarak 70 SAR, kesinti yapılacaktır.

* Umreye gitmek üzere kayıt yaptırıp Türk Lirası olarak ücretini yatırıp herhangi bir sebeple umreye gitmekten vazgeçenlerin ücret iadesi Başkanlığımızca yapılacaktır.

* Tur ve oda değişiklikleri ile ilgili işlemler müftülüklerimiz tarafından mahallinde yapılacaktır.

* Türk Lirasından, Suudi Arabistan Riyaline geçiş ile ilgili kamuoyu ve ilçe müftülüklerimizin bilgilendirmesi il müftülüklerimiz tarafından yapılacaktır.

Benzer Konular: