Medine’de Görülebilecek Yerler – Kuba Mescidi – Hurma Bahçeleri

86740780

Kuba Mescidi:

Peygamber efendimiz (sallahlahu aleyhi vesellem) hicretin birinci yılında Kuba’ya gelmesi sırasında inşa edilen çok basit ve sade bir mescittir. Bu mescit basit olmasına rağmen Kuran-ı Kerim’e Allah-u teala şöyle buyurmaktadır; “Ta ilk gününde temeli takva üzerine kurulan mescit, içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Onun içerisinde tertemiz olmayı seven kimseler vardır. Allah da çokça temizlenenleri sever.” (Tevbe 108, Elmalılı Hamdi Yazır)

Peygamber efendimiz (sallahlahu aleyhi vesellem) de hadisleri ile bu mescidin ne kadar önemli olduğunu ve burada namaz kılmanın bir umre sevabı kazandıracağını şöyle beyan etmiştir; “Kim evinde temizlenir-yani gusleder veya abdest alır- sonra Kuba Mescidine gelir ve orada namaz kılarsa, onun için bir umre sevabı vardır.” Eğer imkanınız var ise bu mescidi farklı zamanlarda çokça ziyaret etmenizi ve içerisinde namaz kılmanızı tavsiye ederiz.

su-kuyusu

Hurma Bahçeleri:

İslam tarihine baktığımızda Medine hurmalıklarının adının çokça zikredildiğini görürüz. Bugün de Medine’deki hurmalıklara gittiğinizde içinizin ferahladığına şahit olacaksınız. Medine civarındaki hurmalıklar içerisinde Türkler tarafından işletilenler de mevcut. Eğer tur programınızda hurmalık gezisi yok ise rehberiniz ile konuşarak programa ekletebilirsiniz.

Hurma bahçelerini ziyaret etmenizin bir faydası da hurma alışverişinizi burada kolaylıkla yapabilecek olmanızdır. Umre dönüşü büyük ihtimalle hem sevdiklerinize ikram etmek için hem de kendiniz yiyebilmek için çok fazla miktar ve çeşitte hurma almak isteyeceksiniz. Hurma bahçelerinde çeşit çeşit hurmayı hem yiyebilir hem de satın alabilirsiniz. Bazı bahçe sahipleri satın aldığınız hurmaları sizin için evinize kadar kargoluyor ya da uçağa binerken alabileceğiniz şekilde ayarlıyor. Bu sayede taşıma zahmetinden de kurtulmuş olacaksınız. Bu bahçelerde hurma bulabileceğiniz gibi hurma kahvesi, hurma poleni, hurma sirkesi gibi çok farklı ürünleri de göreceksiniz.

Hurma bahçelerini ziyaretiniz sırasında hurma ile ilgili muhtemelen daha önce duymadığınız birçok özelliği öğreneceksiniz. Bunlardan birkaçı şöyle;

  • Hurma ağaçlarında erkeklik ve dişilik olmak üzere iki farklı cinsiyet vardır
  • Erkek hurmanın polen kokusu ile meni kokusu birbiri ile aynıdır
  • Erkek veya dişi hurma ağacının kafası kesilirse ağaçlar ölür

İşin heyecanının kaçmaması için daha fazlasını yazmıyoruz, devamını umre ziyaretinizde öğrenebilirsiniz.

Benzer Konular: