Türkiye’de Zemzem Suyu

Son yıllarda ülkemizde birçok illerde zemzem suyu satışı yapılmaktadır.

Özellikle ramazan aylarında orucunu zemzem suyu ile açmak isteyen Müslümanlar, büyük ilgi göstermektedir.

Hacı bayram camisi çevresi başta olmak üzere başkentin birçok yerinde, pet şişelerde satışa sunulan zemzem, iftarını su yerine zemzemle açmak isteyen vatandaşlarca tercih ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise zemzemin parayla satılmasını doğru bulmuyor.

Hacı Bayram Camisi çevresinde işyeri bulunan Sertaç Ahmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada ramazan ayı dolayısıyla 250 ml.lik pet şişelerde satışa sunulan zemzem suyuna vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Ramazan ayı başında satışlara başladıklarını söyleyen Ahmet, daha çok iftarını su yerine zemzemle açmak isteyenler, tercih ediyor ama günün her saatinde yoğun bir şekilde satılıyor. dedi.

Pet şişedeki zemzemlerden günde ortalama 100 adet sattığını anlatan Ahmet, bu sayı bazı günlerde daha da artıyor. Çünkü bazı hayırseverler, dağıtımı kolay olduğu için, bizden kolilerle aldığı zemzem sularını camide namaz çıkışında dağıtıyorlar. Diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı din işleri yüksek kurulu başkan vekili Zeki Sayar ise, Müslümanların değer verdiği bir su olan zemzemin satışının ahlaki olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan’a ibadet amaçlı giden insanların bu suyu içtiğini anlatan sayar, ”Hz. Muhammed’in(s.a.v)de zemzemi içenlerin, hayırlı ilim istiyorum, bütün hastalıklarıma da şifa istiyorum.”diyerek, dua edip içenlerin şifa bulacağına yönelik hadisi bulunmaktadır. Ama bu suyu getirip buralarda satmak doğru değildir.” dedi.

Zemzemin satılmasına yönelik dinde bir yasaklama olmadığını ifade eden sayar, zemzem suyunun Suudi Arabistan’da da ücret karşılığı satılmasının yasak olduğunu, insanların haddinden fazla götürmelerinin de doğru olmadığını kaydetti.

Hacıların Suudi Arabistan’dan belli oranlarda zemzemi ülkelerine getirmelerine müsaade edildiğini anımsatan sayar,”Zemzem suyunun satışı ahlaki olarak doğru değil. Hediye olarak getirilen ve insanlara sunulan bir sudur. Şifa niyetine içilen bu suyun ticari bir meta olarak kullanılması uygun değildir.”dedi

Edirne’de düzenlenen 30.il müftüleri istişare toplantısı için kente gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, başta İstanbul, Ankara olmak üzere çeşitli şehirlerde zemzem suyunu şişelenmiş şekilde satılmasına ilişkin soru üzerine, zemzem satmak doğru değil. Aman onu kimse yapmasın. Selam söyleyin kimler yapıyorsa yapmasın, diye konuştu.

Benzer Konular: