Zemzem Suyunun Özellikleri

Hac görevini yerine getirirken, veda tavafından sonra iki rekat namazdan kılınır. ve Kabe’ye bakarak zemzem içilir. Ve kendi üstüne dökerek sünnet yerine getirilir.

Zemzem suyunun şifa verici özelliği bulunması dolayısıyla, Zemzem’e daha bir önem verilmesine neden olmaktadır. bu sebepten hacılar memleketlerine dönerken, hediye olarak vermek için, mümkün oluğu kadar fazla zemzem suyu götürmeye çalışırlar. ziyaret için gelenlere ikram edilir. Zemzem kıbleye dönülerek ayakta ve besmele çekilerek içilir.

Zemzem Kuyusu’nu üç ana kaynağın beslediği biliniyor. bunlardan birinci  kaynak hacerülesved, ikinci kaynak ebu kubeys ,üçüncüsü ise Merve tepesi yönünden akmaktadır.

Kutsal olmamakla birlikte, zemzem suyunun bir şifa ve bereket kaynağı olduğu düşüncesi yaygındır. Konuyla ilgili olarak Hz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır.’zemzem suyu hangi niyetle içilirse, onun içindir. Şifa niyetiyle içen şifa bulur.

Bazı rivayet’lere göre, Hz. Peygamber’in kalbi zemzemle yıkanmış, iman ve hikmetle doldurulmuş ve manevi kirlerden temizlenmesi zemzemle olmuştur.

Zemzem suyunun belli özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz:

1.Amerika’da yapılan test sonuçlarına göre, dünyada içinde mikroorganizma barındırmayan ve bakteri bulunmayan tek su, zemzemdir. Yani mikrop üremesine karşı florür barındırıyor.

2. Batının yaptığı test sonuçlarına göre zemzem, diğer sulara göre daha az kükürt barındırıyor.

3. Yüksek kalsiyum ve magnezyum tuzu ihtiva etmesi nedeniyle, yorgunluğun giderilmesinde fayda sağlıyor.

4. Açsanız açlığınızı gideriyor. Susuzsanız, susuzluğunuzu gideriyor.(Ebu zer hazretleri bu hakikati tecrübe edinmişti. iki ay zemzem ile yaşamıştı.

5. Diğer bütün sulara oranla karşılaştırılışında çok daha fazla mineral barındırıyor. Bu sebeple de besleyici özelliği var.

6.Almanya’da yapılan test sonuçlarına göre, normal bir su ile karışım yapılması sonucunda diğer suyun da mayalanıp Zemzem’e dönüştüğü görülmüştür.

7. Su kristalleri üzerine araştırma yapan bir Japon bilim adamı çok çarpıcı ifadeler kullanıyor. ve şunları söylüyor: zemzemde büyük bir enerji var. Başkasını değiştiriyor. Ama kendi değişmiyor.zemzem’in kristal yapısı ve düzeni çok farklı.çan sesini duyduklarında kararıyorlar.her bir kristalin Kabe-i muazzama ya benzeyen bir yanı var.Kuran’ı kerim ve ezan sesinde parlaklaştığı ve netleştiğini  tespit ettim fiziki ve kimyevi.özellikleri dünyadaki bütün sulardan farklı.çevrede meydana gelen olayları hafızasına alıyor.çok farklı bir yapısı var.bu onu dünyadaki diğer elementlerin efendisi yapıyor.şeklinde açıklamıştır..

Benzer Konular: