Zemzem Suyu Fiyatları

Her derde deva olarak bilinen zemzem suyunun sırrını öğrenmek için yıllarca Suudi Arabistan’da zemzem suyu baş danışmanlık görevi yapan Prof. Dr. Zekai Şen zemzem hakkında şaşırtıcı bilgiler açıklamıştır.

Zemzem suyu mucize bir sudur. birkaç yönden bakılması lazım. Birincisi; hem coğrafi konumu bakımından, hem de iklim açısından, yağışlar ve topografya bakımından zemzem suyunun çok özel bir durumu vardır. İkincisi; zemzem kuyusunun yer altında oluşan o çatlaklarla ilişkisi var. O ayrı bir mucize. Çünkü bir nokta da bir kuyu var ve o nokta öyle bir nokta ki kilometrelerce uzaklardan değişik yerlerden üç tane çatlak oraya su getiriyor. Bugünkü hangi teknolojinin bunu bulma şansı var. Üç çatlak aynı noktada buluşuyor ve her bir çatlağın getirdiği suyun tadı, kaliteleri farklı olarak karışıyorlar ve zemzem kuyusunu oluşturuyorlar.

Daha çok manevi mucizesine Anadolu insanı inanmaktadır. Arap ülkelerinde biz de olduğu gibi fazla rağbet gösterilmez zemzem suyuna.

Her hangi bir suya zemzem suyu katsanız o su zemzem olmaktadır. Normal olarak bu mümkün değil, kesinlikle olmaz ve bilimsel olarak bir karşılığı yoktur. Zemzem’in içerisinde bir takım anyon ve katyon var. Kendisine has bir özelliği var. On yıl beklese yosunlaşmıyor ve bozulmuyor. Kimyasal açıdan mümkün değil.

Suudi Arabistan’dan zemzem getirmenin belli bir sınırı var. Fazla miktarda getirmeye müsaade edilmiyor. Eşe, dosta ikram etmeye yeterli gelmemektedir. Bazı kimseler de normal suya zemzem katarak gelen ve giden misafirlerine ikram ederler. Mayalama manevi olarak mümkündür ama kimyasal olarak mümkün olmaz. Zemzem kattığımız su bilimsel olarak zemzem olamaz.

Son yıllarda ülkemizin birçok ilinde zemzem suyu satışı yapılmaktadır. Özellikle Ramazan ayında orucunu zemzem suyu ile açmak isteyen Müslümanlar, büyük ilgi gösteriyorlar.

Hacı bayram camisi çevresi ile Başkent’in birçok yerinde pet şişelerde satışa sunulan zemzem, iftarını zemzemle açmak isteyen vatandaşlarca tercih edilmektedir.

Ortalama zemzem suyunun fiyatları;

250 ml:2,5 TL.

1 litresi: 5 TL.

5 litresi: 25 TL.

10 litresi: 45 TL.

20 litresi: 80 TL.

Bu fiyatlar illere göre değişiklik göstermektedir.

Benzer Konular: