Zemzem Suyu Faydaları

Zemzem Suyu

Hz. İbrahim (a.s), Allah’ ın emri ile eşi hacer ve oğlu Hz. İsmail’i alarak bugünkü zemzem kuyusunun bulunduğu yere bıraktı. Bir süre sonra Hz. İbrahim’in bıraktığı su bitti. Hz İsmail ağlamaya, su istemeye başladı. Hz. İsmail’in ağlamalarına dayanamayan Hz. Hacer safa tepesine çıktı. Birilerini görebilmek amacıyla sağa sola baktı. Kimseyi göremeyince safa ile Merve arasında koşmaya başladı. en son Merve tepesine çıktığında bir ses işitti. Zemzem kuyusunun yanında Hz. Cebrail’i yeri kazarken gördü. Kazdığı yerde su görünmüştü. Hz. Hacer suyun aktığını görünce ‘dur,dur’manasında ‘zem zem’dedi.suyun etrafını havuz gibi çevirdi.testisini doldurdu,su içti ve Hz.ismail’i emzirdi.

Hz.ismail ve Hacer validemiz uzun süre bu mübarek suyla hayatta kaldılar. peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem zem zem suyuna çok ehemmiyet verirdi. aişe radıyallahu anha’dan yapılan rivayete göre, mekke’den ayrılınca beraberinde zemzem suyu taşırdı. Ve resulullah sallallahu aleyhi ve selem efendimizin de taşıdığını söylerdi.

Zemzem Suyu Faydaları

İbn Abbas radıyallahu anhu’dan yapılan rivayete göre, resululah sallalahu aleyhi ve sellem efendimiz şöyle buyurmuştur; zemzem suyu ne niyetle içilirse ona fayda sağlar.şifa amacıyla içersen,Allah sana şifa verir.susuzluğu gidermek için içersen,susuzluğunu giderir.Zemzem, melek Cebrail’in açtığı çukurdur.İsmail’in su içtiği yerdir. Ebu Zer Gıfari radıyallahu anhu, 30 gün boyunca zemzem suyu ile hayatını idame ettirmiş,başka hiçbir yiyecek ve içeceğe ihtiyacı olmamıştır. Kimyevi ve manevi özelliğiyle doyurucu ve susuzluk giderici bir içecektir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sözlerinden anlıyoruz ki hastalıklara şifadır. Dünya sağlık örgütünün raporları dünyanın en sağlıklı sularından biri olarak zemzem suyunun olduğunu açıklamaktadır. yapılan araştırmalar sonucu baş ağrısı, mide ülseri, karaciğer rahatsızlığı ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği  anlaşılmaktadır.

Hacer validemiz örneğinden de anlaşıldığı gibi annelerin sütünü artırıcı özelliği vardır. Efendimiz ‘hz.hacer, bu sudan içti. Sütü geldi, çocuğunu emzirdi’ buyurarak süt artırıcı özelliği olduğunu belirtmişlerdir.

Zemzem içenler için şifa kaynağı olduğu gibi, aynı zamanda sevap kazanma kaynağıdır. kabeyi tavaf ettikten sonra iki rekât namaz kılmak ve zemzem içmek müstehaptır. Kıbleye yönelip üç yudum içmenin sünnet ya da müstehap olduğuna dair rivayetler vardır. zemzem içerken şifa, rızık, ilim ve rahmet dilemek müstehaptır. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz şöyle buyururlar: münafıklarla bizim aramızdaki fark, onların zemzemi kana kana içememeleridir.

Benzer Konular: