UMRENİN FARZLARI

UMRENİN FARZLARI

UMRE NEDİR

Umre ibadeti, Müslüman’ın manevi dünyasını geliştirmesi ve yenilemesinde çok önemli bir yere sahiptir. Allah’ın misafiri olarak Kâbe’ye gittiklerinin farkında olunmalıdır. Peygamber efendimiz (s.a.v) umre ibadetine çok önem vermiştir.

Umre, ihramlı olarak Kâbe’nin tavaf edilmesi, Safa ve Merve tepeleri arasında sa’y yapılması ve tıraş olarak ihramdan çıkılması ile tamamlanan bir ibadettir. Umrenin farzları ihrama girmek ve tavaf yapmaktır.

UMREYE HAZIRLIK

Umreye gitmek için uygun olan zamanda diyanet ya da özel acentelerin ilanlarına bakarak umre turlarına başvuru yapılması gerekir.

Umre yolculuğuna çıkarken, kalınacak sürede yeterli olacak kıyafet almak gerekir. Erkeklerde ihram kıyafeti ile birlikte, saç tıraş makinesi, kese, lif, kokusuz sabun, çatallı iğne, dikiş iğnesi, iplik gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Bayanlar ise normal tesettürlü kıyafetler ile umreye giderler.

Hasta olanların ilaçlarını ve raporlarını yanlarına alması gereklidir. Önemli hastalığı olan kişiler, ilaçlarını bagaja vermeyip yanlarına alması gerekir. Yoksa yolculuk esnasında sorun yaşayabilirler.

UMRENİN HÜKMÜ NEDİR

Müslüman’ın ömründe bir kere umre yapması Hanefi ve Maliki mezheplerine göre müekked sünnet, Şafii ve Hanbeli mezheplerine ise umre farzdır. Hanefi mezhebinden bazı âlimler umrenin vacip olduğunu belirtirler. İmkânı olanların umre yapmaları tavsiye edilmekle birlikte, bu ibadetin sevabı çok, günahlara kefaret olduğu bildirilen ibadetten faydalanmak gerektiği tavsiye edilmektedir.

Umre, hac günleri dışında yılın her zamanı yapılabilen bir ibadettir. Yani Arife gününden kurban bayramının dördüncü gününe kadar olan hac günleri haricinde her zaman yapılabilen bir ibadettir. İhrama girerek ve Kâbe’yi tavaf ederek umrenin farzları yerine getirilir.

UMRENİN FARZLARI NELERDİR

Umrenin farzları iki tanedir.1.ihrama girmek ve 2. ise Kâbe’yi tavaf etmektir. İhrama girmek şart, tavaf ise rükündür, Sa’y yapmak ve tıraş olmak ise umrenin vacipleridir.

İHRAM NEDİR

Umre yapmak için ilk önce ihrama girmek gereklidir. Umre için ihrama girenler “izar” ve “rida” denilen iki parça örtüye bürünürler. İhram anlam olarak “haram kılmak” demektir. İhram, normal zamanlarda dinen yasak olmayan bazı iş ve eylemleri kendisine yasaklamaktır. Erkekler, iç çamaşırları dâhil olmak üzere elbiselerini çıkartıp ihram örtülerini giyerler. Bayanların normal kıyafetleri ise ihram kıyafeti olarak kabul edilir.

Benzer Konular: