UMREDE NERELER ZİYARET EDİLİR

UMREDE NERELER ZİYARET EDİLİR

UMREDE NERELER ZİYARET EDİLİR

Umre ibadeti için yola çıkan Müslümanlar, İslam dininin doğduğu ve geliştiği kutsal topraklar olan Mekke ile Medine’deki önemli yerleri görürler.

KÂBE

Umre ibadetini değerli kılan en önemli yerlerin başında, şüphesiz Kâbe gelmektedir. Kâbe İslam dininde önemli bir yere sahiptir, Müslümanların bereket ve hidayet merkezidir. Mescidi Harem’in ortasında yer alır. Umre ibadetinde Kâbe tavaf edilir. Dinimize göre tüm camilerin en kutsalı ve en değerlisidir.

MESCİD-İ HAREM

Kâbe’nin de içerisinde yar aldığı Mescid-i Harem, çok büyük olan bir ibadet yeridir. Milyonlarca Müslüman’ın rahat bir şekilde ibadet etmelerine imkân sağlar.

SEVR DAĞI

Peygamberimizin (s.a.v) hicret esnasında Hz. Ebubekir (a.s) ile 3 gece kaldığı ve Medine’ye gitmiş olduğu yerdir. Sevr dağına gitmek isteyen Müslümanlar güneşin az olduğu vakitlerde gitmelidir. Yaşlılar için bu dağa çıkmak zor olur.

ARAFAT

İnancımıza göre, günah işleyenlerin bağışlandığı tek yer olan Arafat, Hz. İbrahim’in (a.s) Cebrail (a.s) den hac ibadetinin nasıl yapılacağını öğrendiği yerdir. Hz. Âdem (a.s) ve Hz. Havva’nın (a.s) dünyaya indiklerinde buluştukları yerdir. Arafat’ta beklemek hac ibadetinin farzlarındandır. Hacı adaylarının muhakkak görmeleri gerekli olan yerlerden biridir.

MÜZDELİFE

Müzdelife, hacıların Arafat’tan gelirken ve Mina dağına giderken uğradıkları kutsal yerlerdendir. Hacılar akşam ve yatsı namazlarını burada kılarak, sabaha kadar dua ederler. Sabah namazını kıldıktan sonra buradan Mina’ya gidilir.

MİNA DAĞI

Hacı adayları Mina Dağı’nda şeytan taşlar ve kurban keserler. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i Allah’a kurban edeceği mekâna uğrarlar.

AKABE

Hicretten önce Hz. Muhammed’in (s.a.v) Medineli Müslümanlarla iki defa buluştuğu yerdir. Akabe’de yapılan anlaşmalar sonucunda Medine’ye güvenli olarak gidilmiştir. Anlaşmayı yapanlar ve aileleri “ensar” olarak kabul edilmiştir.

HUDEYBİYE

Peygamberimizin (s.a.v) müşriklerle 628 yılında Hudeybiye anlaşmasını yaptığı yer olan bölge, Müslümanların uğradığı yerlerden birisidir. On yıl boyunca müşriklerin savaşmayacağı, Kâbe’ye her sene Müslümanların gelmesine izin verecekleri ve Medine’ye sığınan Müslümanları iade edecekleri konusunda anlaşmaya vardıkları yerdir.

CİDDE

Bir sahil kenti görünümünde olan Cidde şehrinde Hz. Havva’nın kabri bulunmaktadır. Ticaret merkezleri ve Camileri, Müslümanların ziyaret ettiği yerlerdendir.

Benzer Konular: