UMRE YAPMANIN FAZİLETİ

UMRE YAPMANIN FAZİLETİ

UMRE YAPMANIN FAZİLETİ

UMRE

Belirli bir zamana bağlı olmadan ihrama girip, Kâbe’yi tavaf edip, Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yaptıktan sonra ihramdan çıkılması ile tamamlanan bir ibadettir.

Umre yapmanın faziletli olması için, umrenin ne olduğunu, sünnete uygun olarak nasıl yapılması gerektiğini bilmek gerekir.

Umrenin Hac ibadetinden farkı, belirli bir zamanla sınırlı değildir. Arafat ve Müzdelife vakfesi ile kurban kesme ve şeytan taşlama görevleri yoktur. Bundan dolayı hacca “hacc-ı ekber” büyük hac, umreye de “hacc-ı asgar” küçük hac denilir.

Umrenin iki farzı vardır. 1.İhram, 2. ise tavaftır. İhram şart, tavaf ise rükündür. Vacipler ise sa’y yapmak ve tıraş olarak ihramdan çıkmaktır.

UMRE YAPMANIN FAZİLETİ

Her Müslüman hiç tereddüt etmeden umre yapmak ister. Yedisinden yetmişine kadar bütün Müslümanlar umre yapmanın faziletini bilir. Çünkü şehirlerin anası Mekke, Peygamber Efendimizin doğduğu şehir, ilk vahyin geldiği Cebel-i Nur-Hira mağarası, ve Hz. Âdem’in ve Hz. Havva’nın buluştukları Arafat ve birçok kutsal mekanları görebilmek, umre yapmanın faziletlerini anlatmaya her halde yeterlidir.

İnsanlar dünyaya tertemiz olarak gelirler. Zamanla birlikte büyürler ve hayatın her türlü sorunları ile karşılaşırlar. Ahreti kazanma mücadelesi verirler. En büyük dava budur. Dünya meşgaleleri ve gaflet sonucu manevi olarak kirlenmeye başlarlar. Doğduğu gibi tertemiz kalamazlar. Ancak Rabbine yönelen Müslüman tövbe eder. İstiareler ve istiğfarlar ile temizlenmek ister. Temizlendiğini hissederse rahata kavuşur ve huzur bulur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmuştur; “Umre, ikinci bir umreye kadar olan günahlara kefarettir.” Kirlendiğimiz şu dünyadan temizlenmek için ne güzel bir fırsat. Müslümanlar, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak ve ondan razı olduklarını belirtmek için umre yaparlar. Bu niyet ile yapılan umre sonucunda Allah kullarının günahlarını affediyor.

Umre yapmanın faziletlerine bir örnek olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır.”Hac ve umre yapanlar Allah’ın misafirleridir. O, bir şey istenirse, onlara cevap verir. Af isterlerse, onları affeder.”  affedilmek için bundan güzel fırsat mı olur.

Kutsal topraklarda bir namaz kılmanın sevabı binlerle çarpılıyor. Allah ve Resulünün misafiri oluyorsunuz. Bundan daha güzel misafirlik düşünülemez. Umre yapmanın faziletini anlatmaya kelimeler yetersiz kalır.

Benzer Konular: