UMRE YAPARKEN OKUNACAK DUALAR

UMRE YAPARKEN OKUNACAK DUALAR

UMRE YAPARKEN OKUNACAK DUALAR

Umre yapmak isteyen kimse, ilk önce güzel bir vücut temizliği yapar, gusül abdesti alır ve iki rekat ihram namazı kılar.

Namazın birinci rekâtında Fatiha suresinden kafirün suresini, ikinci rekâtında ise Fatiha suresinden sonra ihlâs suresini okumak gerekir.

UMREYE NİYET

Umre yapmak isteyen kimse, mikat sınırlarını gelmeden ihrama girer. İhrama niyet etmek ve telbiye getirmek suretiyle girilir. Niyet, umre yapacağının kalben belirlenmesi demektir.

“Allah’ım! Umre yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve onu kabul buyur” diye dil ile ifade edilir.

Niyet ettikten sonra,

“Buyur Allah’ım buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Buyur, şüphesiz her türlü övgü, nimet, mülk ve hükümranlık sana mahsustur. Senin ortağın yoktur” diyerek dua okunur ve telbiye getirilir. Bu şekilde ihrama girilmesi ile birlikte ihram yasakları başlar.

HAREM BÖLGESİNE GİRİNCE OKUNACAK DUA

Mekke’ye yaklaşıp Harem bölgesine girince şu dua okunur;

“Allah’ım! Burası senin haremindir, emin kıldığın yerdir, Beni cehenneminden koru. Kullarını dirilttiğin gün beni azabından güvende kıl, beni dostlarından ve itaatkâr olanlardan eyle” diyerek dua edilir.

Mekke’ye abdestli girmek sünnet, gündüz girmek müstehaptır. Mekke’de, Mescid-i Harem’e gidilirken yolda tekbir, tehlil, telbiye ve salâvat-ı şerife getirilir. Saygı ile

“Allah’ım! Rahmet kapılarını bana aç ve beni kovulmuş şeytandan koru” diye dua ederek Mescid-i Harem’e girilir.

KÂBE’Yİ GÖRÜNCE OKUNACAK DUA

Beytullah’ı görünce tekbir ve tehlil getirilir ve şu dua okunur;

“Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim, Her türlü övgü Allah’a mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Allah’ım! Bu senin evindir. Onu sen yücelttin, Sen şereflendirdin. Sen değerli yaptın. Onun yüceliğini, şerefini ve değerini artır. Ya Rabbi! Onun değerini artıran, onu şereflendiren, ona saygı gösteren kimsenin şerefini, saygınlığını, heybetini, yüceliğini ve iyiliğini artır. Allah’ım Sen selamsın ve selamet ancak sendendir. Bizi selametle yaşat ve selamet yurdun olan cennetine koy, ey celal ve ikram sahibi Allah’ım! Sen her şeyden yücesin ve her şeyden üstünsün” duası ve bilinen başka dualar okunur.

Benzer Konular: