Umre Vizesi İçin Pasaport Süresi

Umre veya hacca gidecek kişilerin öncelikle pasaport sahibi olmaları gerekmektedir.

Türkiye’de yaşayan vatandaşların il ve ilçe emniyet müdürlüklerinde hizmet veren başvuru merkezine:yurt dışında yaşayan vatandaşların ise bulundukları ülkelerdeki büyük elçiliklerin konsolosluk şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.İstanbul,Ankara,İzmir gibi büyük şehirlerde emniyet.gov.tr den randevu alınması gerekir.diğer illerden ise direk müracaat edilmesi gerekiyor.evrak olarak:kimlik fotokopisi ve aslı,harç dekontu,cüzdan bedeli harcı,2 adet bio metrik fotoğraf ile birlikte kişinin kendisi müracaat etmesi gerekir.

Harç ve cüzdan bedeli yatırabilecek bankalar: Akbank, Albaraka Türk, Alternatif bank, Anadolu bank, Bank Asya, Deniz bank, Eurobank, Tekfen, Finans bank, Garanti bankası, HSBC Bank, İNGbank, Kuveyt Türk katılım bankası, Şeker bank, TC Ziraat bank, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası.

Alınacak dekontlarda mutlaka t.c kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız gerekmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir.”kaşesinin basılması bir nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilâtı yapan kişinin ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Teslim edilen pasaportlar bir hafta içinde adrese gelmektedir.

Umre, Müslümanların hac mevsimi dışında Kâbe’yi ziyaret edebilmesi anlamına gelmektedir. Belli bir tarihte gidilmesi zorunlu olmadığı için sayı olarak da her hangi bir sınırlama söz konusu değildir. Umrenin bir diğer anlamı da ziyarettir. Kâbe ziyaret edilir ve Müslümanlar için kutsal olan yerlerde dini bir ibadet gerçekleşmiş olur.

Umre ziyaretinde bulunacak olan kişiler öncelikli olarak umre vizesi almaları gerekmektedir. Diyanet işleri ve ya diyanet işleri başkanlığının yetkilendirdiği acentelerle umre vizesi işlemleri gerçekleştirilir.

45 yaş altında bulunan bayanlar1.derece yakını olmadan Suudi Arabistan’a girişleri yasaktır.1. derece yakınlar(eş, baba, oğul, amca, kayınpeder)eşliğinde Suudi Arabistan girebilirler.

Suudi Arabistan’a, umre vizesi almak için pasaport bilgileri online olarak gönderilmelidir. Alınacak olan onay ile kayıt işlemleri için gereken evrakları hazırlamalı ve umre yolculuğu için düşünülen günden en az 15 gün önce başvuru yapılmalıdır.

Son açıklanan rakamlara göre, hacca giden hacı adaylarının %60’ıdiyanet işleri başkanlığı, organizasyonu ile %40’lık kısım ise diyanet işleri onayını almış olan seyahat acenteleri ile hac görevini yapmışlardır.

Benzer Konular: