Umre Öncesi Bilmeniz Gerekenler

1394368808_108604umre1

Umre demek, dünya üzerinde onlarca farklı kültüre sahip milyonlarca insanın bir araya gelmesi demektir. Bir ülke içerisinde farklı yörelere ait farklı gelenek ve görenekler olabileceği gibi dünya üzerindeki farklı ülkelerin de kendilerine ait gelenekleri vardır. Bazı zamanlarda bu gelenekler birbirlerine ters düşebilmektedir. Umre sırasında bu farklılıkları bir zenginlik olarak görebilmek ve fevri hareketlerden kaçınmak büyük bir erdemdir.

Umre seyahatiniz sırasında aklınızda bulunması gereken bir takım yararlı bilgiler;

  • Ülkemizdeki saygı anlayışı ile başka ülkelerin saygı anlayışları birbirinden farklı olabiliyor. Örneğin ülkemizde çocukların aile büyüklerine karşı ayak uzatması, hatta büyüklerin yanında ayak ayak üzerine atması saygısızlık olarak kabul edilirken başka kültürlerde bu tarz davranışlar gayet normal kabul edilebiliyor.
    Bu açıdan düşünüldüğünde ülkemizdeki birçok Müslüman Kuran-ı kerim’in bel hizasından yukarıda tutmaya gayret eder. Bu bizim kültürümüzde saygının bir gereğidir. Ancak Arap kültüründe bu tarz davranışlar saygısızlık olarak kabul edilmediğinden umre ziyaretiniz boyunca Kuran-ı kerim’i yere koyarak okuyan birçok Müslüman kardeşimiz ile karşılaşabilirsiniz. Burada ufak bir noktaya parmak basmak istiyoruz. Arap kültüründe bu tarz davranışlar saygısızlık olarak kabul edilmediği için onların yaptığı şeyler dinen hoş görülebilir ancak bizim kültürümüzde bu tarz bir davranış saygısızlık olacağı için “onlar yapıyorsa biz de yaparız” demek doğru olmayacaktır. Biz yine kendimize yakışanı yapıp kutsal kitabımızı bel hizasından yukarı tutmaya çalışalım.
  • Yukarıda belirttiğimiz farklılıklara ek olarak mezhepsel ufak farklılıklara da şahit olacaksınız. Bu farklılıklar çok büyük olmamakla beraber secdede dirsekleri yere koyma, ayak aralığının ne kadar olacağı vb. ufak farklılıklardan oluşuyor. Sizin hareketlerinizin yanlış olduğunu düşünerek iyi niyetle düzeltmeniz için uyarmaya çalışanlar olabilecektir. Bu durumlarda kafile rehberinize işin doğrusunu sormanız yararlı olacaktır.
  • Eğer eşiniz ya da anneniz, babanız ile umreye gidiyorsanız namaz vakitlerinde farklı yerlerde kılacaksınız demektir. Bu durumlar için önceden sözleşerek bir nokta belirleyebilir ve namazdan sonra bu noktada buluşabilirsiniz. Aksi halde namaz çıkışı kalabalık içerisinde birbirinizi bulmanız oldukça zor olacaktır. Eğer olur da kalabalık içerisinde birbirinizi bulmanız gerekirse elinizde şemsiye, çanta benzeri bir şey bulundurmanız ve beklerken uzaktan fark edilebilmek için bunu havaya kaldırmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Yazının devamı için tıklayın…

 

Benzer Konular: