Umre Kıyafetleri

Umreye gidecek insanlar için umre kıyafetleri ve umrede giyilecek giysiler bunların kullanım şekilleri oldukça önemlidir.

Umre kıyafetleri denilince hemen akla yakası kapalı, etek boyları ve kolları uzun bol kıyafetler gelmektedir. Yapılacak yolculukta kıyafetin modeli kadar kumaşın organik iplikler ile dokunmuş olması da önemlidir. Çoğu giyim firmaları ise bu detayı unutmaktadır. Leke tutmayan, ter kokusunu gideren, zor kırışan ve ısı konusunda hassas kıyafetler üreten firmaları bulmak önemlidir. İnsanların bazı dönemlerinde gündelik yaşamından farklı giyim stili, özel giysilere ihtiyaç duymaktadırlar. Günlük yaşamda kullanılmayan ve bu günlere özel olarak tasarlanan kıyafetleri bulmak ve seçmek önemlidir. Örneğin; umre gibi inançları gereği insanların yapmış oldukları yolculuklarda kıyafetlerin kişileri rahat ettirmeleri gerekmektedir. Yapılan bu yolcukta kıyafetin rahatsız edici olmaması ve temizliğine dikkat  edilmelidir. Umre yolculuğunda, kıyafetlerde bol ve uzun ölçülerin aranması kadar kıyafetin organik iplikler ile yapılması da sağlıklı bir yolculuk için gereklidir.

Erkekler için ihram, 2 parçalı olan dikişsiz havludan oluşmaktadır. Umreye niyet ettikten sonra ihrama girince artık üzerinde dikişli kıyafetin bulunmaması gerekmektedir.

Bayanlar için; özellikle bir ihram kıyafeti yoktur. Üzerlerine uygun olarak istedikleri bir kıyafet ile ihram için niyet etmeleri yeterli olmaktadır.

Umre kıyafetleri erkekler için umreye gitmeden önce sadece ihram giyileceği ve başka kıyafetlere ihtiyaç yokmuş gibi gelmektedir. Fakat umre genel olarak maksimum birkaç defa yapılabildiği için kalan diğer zamanlarda normal kıyafetlere ihtiyaç duyulacaktır. Özellikle üst kıyafetleri çokça almakta fayda vardır. Sıcak bir şehirde, ince gömlek ya da t-shirt gibi üzerinize uygun kıyafetler alınız. Hac malzemeleri satılan dükkanlarda bulunan şile bezi kıyafetlerinden de satın alabilirsiniz. Ve ihtiyacınız olacak kadar ince pantolonu yanınızda bulundurmaya gayret edin.

Umre kıyafetleri bayanlar için de seçilecek kıyafetler arasından ferace uygun olacaktır. Bunun yanı sıra içine giyilecek olan bluz, body, t-shirt gibi kıyafetleri de çokça yanlarında bulundurmalarında fayda vardır. Bayanlar için diğer bir seçenekte, hac malzemeleri satan dükkanlardan pantolon-gömlek ince takımlarını alarak umreye gitmektir. Kıyafetlerinizi gitmeden evvel buradan temin etmeniz zaman ve tercih bakımından daha iyi olabilir.

Benzer Konular: