Umre İle İlgili Sorular

Umre İle İlgili Sorular

UMRE İLE İLGİLİ SORULAR

UMREYE GİDENE NE DENİR?

Hac dönemi dışında Kâbe’nin ziyaret edilmesine umre denir. Umre görevini yerine getiren kişiye mu’temir denir. Osmanlıcada, mu’temir umre yapan kişi anlamına gelir.

İHRAM NE DEMEKTİR

İhram, hac veya umre niyetini getirip menasiki tamamlamaktır. İhram, havlulara bürünmek değildir.

İHRAM KIYAFETLERİ NE ZAMAN GİYİLİR

Direkt olarak Cidde’ye giden gruplar, mikat mahalline havada iken girildiğinden dolayı, Türkiye’deki hava limanında ihram kıyafeti giyilir. Medine’ye giden gruplar için ise Mekke’ye transfer olmadan önce otelde giyilir.

UMREYE GİDERKEN NE TÜR KIYAFETLER ALINMALI

Suudi Arabistan sıcak iklime sahip olduğu için, yazlık olarak pamuklu, keten, sade ve bol kıyafetler alınmalıdır. Ancak Medine-i Münevvere biraz serin olduğundan hırka almayı ihmal etmemelidir.

UMREYE GİDEN KİŞİ HACI OLUR MU?

Umre hac dönemi dışında her hangi bir zamanda yapılabilir. Hac ibadetinin ise belirli ay ve günleri vardır.

Hac ayları Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayının ilk on günüdür. Hac ibadetinin tavaf, sa’y ve şeytan taşlama bu üç ay dışında bir zamanda yapılamaz.

UMREYE GİDEN KİŞİ HACCA GİTMEK ZORUNDA MI?

Hac için belirli farzlar vardır. Ekonomik durumu iyi olanlara hac farz kılınmıştır. Bundan dolayı ekonomik durumu iyi olmayıp da her hangi bir sebeple umre yapan kişiye hac farz değildir.

Umre ibadetini yapmış olup, ekonomik durumu hac yapmaya müsait olan kişiler için hac farzdır. Umre hac yerine geçmemektedir.

UMREDE ERKEKLER İHRAMA GİRER Mİ?

Umreye giden kişiler mikat sınırından önce ihrama girer ve niyet eder. Erkekler iki parça beyaz kumaş ile ihrama girerler.

UMRE KAÇ GÜN SÜRER

Umre için belirli bir süre yoktur. İhrama girerek Kâbe’yi tavaf ettikten sonra sa’y yapılır. Daha sonra tıraş olarak ihramdan çıkılır ve böylece umre görevi yerine getirilmiş olur.

UMRE HANGİ ŞEHİRLERDE YAPILIR?

Umre ibadetini yerine getirmek için Mekke’de olan Kâbe tavaf edilir, sa’y yapılır ve tıraş olarak ihramdan çıkılır. Umre ibadetinde Peygamber Efendimizin (s.a.v) kabri, Sevr dağı, Uhud şehitliği, Küba mescidi, Kıbleteyn mescidi gibi yerler ziyaret edilir.

Benzer Konular: