UMRE İÇİN PASAPORT GEREKLİ Mİ?

UMRE İÇİN PASAPORT GEREKLİ Mİ?

UMRE İÇİN PASAPORT GEREKLİ Mİ?

SUUDİ ARABİSTAN UMRE VİZESİ

Suudi Arabistan umre vizesi için umuma mahsus, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir. Umre seyahati için Suudi Arabistan vize prosedürleri yerine getirilmelidir. Suudi Arabistan Umre ve Hac vize başvuru işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Büyükelçiliği, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Suudi Arabistan Umre vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Umre ziyaretine belirli bir tarihte gitme şartı olmayıp sayı olarak da herhangi bir sınırlaması yoktur. Umre ziyareti sırasında Kâbe’yi ziyaret ederek, Müslüman vatandaşlar vazifelerini yerine getirmiş olur. 45 yaş altındaki kadınlar 1. derece akrabaları olmadan Suudi Arabistan’a seyahat edemezler. Sadece eş veya baba nezaretinde ülkeye girebilir, Umre ziyaretinde bulunabilir.

Suudi Arabistan umre vizesine sahip olmak isteyenlerin pasaport bilgileri pasaport bilgileri online sistem üzerinden Suudi Arabistan’a iletilir. Alınacak onay ile beraber kayıt işlemleri başlatılmış olur. Hac vizesi başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden 1 ay önce başlatılması tavsiye edilmektedir.

Suudi Arabistan umre vizesine başvuru yapacak kişilerin Suudi Arabistan resmi makamlarından davet mektubu almaları gerekmektedir.

8 yaş altında olan küçük çocukların umre ziyareti için annesinin yanında olması gereklidir. Yanlarında 1. derece yakınları olsa bile anneleri yoksa umre ziyaretine izin verilmeyecektir.

9 yaş ve 18 yaş arasında olan çocukların umre ziyaretinde yanlarında anne ve babası olmasa bile, 1.derece bir yakını bulunmalıdır. Bu kişiler için noterden onaylı muvafakat name ve aynı zamanda her kişi için vukuatlı nüfus kâğıt örneği alınması gerekir.

18 yaş ve 45 yaş arasında yalnız olan kadınlara, umre vizesi verilmemektedir. Umre vizesini almaları için yanlarında 1.derece akrabasının olması gereklidir. Birlikte gidilecek kişilerin de vukuatlı nüfus kayıt örneği beyan etmeleri gerekir.

Hac ziyareti için bir kontenjan sınırlaması varken, umre ziyareti için bir kontenjan sınırlaması yoktur. Vatandaşlar istedikleri kadar umre ziyareti yapabilirler.

Suudi Arabistan umre vize başvuru formu, okunaklı ve birbiriyle tutarlı olan bilgiler ile doldurulmalıdır.

Benzer Konular: