UMRE İÇİN PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİ

UMRE İÇİN PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİ

UMRE İÇİN PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİ

SUUDİ ARABİSTAN UMRE VİZESİ

Suudi Arabistan umre vizesi için umuma ait olan bordo, diplomatik, hizmet ve hususi pasaportların sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gereklidir. Umre seyahati için, Suudi Arabistan vize prosedürlerinin yerine getirilmelidir. Suudi Arabistan Umre ve Hac vize başvuru işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Büyükelçiliği, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Suudi Arabistan umre vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Umre ziyaretine belirli bir tarihte gidilme şartı olmayıp, sayı olarak da her hangi bir sınırlama yoktur.

Umre ibadeti sırasında Kâbe ziyaret edilir. Müslüman vatandaşlar görevlerini yerine getirmiş olurlar. 45 yaş altında olan kadınlar 1. derece akrabaları olmadan Suudi Arabistan’a kabul edilmezler. Suudi Arabistan umre vizesi alabilmek için eş ya da baba nezaretinde ülkeye girmelerine izin verilmektedir. Ancak bu şekilde umre ziyareti yapabilirler.

Suudi Arabistan umre vizesi almak için başvuran kişilerin, pasaport bilgileri online sistem üzerinden Suudi Arabistan’a iletilir. Alınacak onay ile beraber kayıt işlemleri başlamış olur. Hac vizesi başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden 30 gün önce başlatılması daha uygun olur. Suudi Arabistan vizesine başvuru yapacak kimselerin resmi makamlardan davet mektubu alması gerektiği için tedbirli olmak gerekir.

18 yaş ve 45 yaş arasında olan ve yalnız olarak umre ziyareti yapmak isteyen kadınlara Suudi Arabistan umre vizesi verilmemektedir. Umre vizesi alabilmeleri için yanlarında 1. derece akrabaları olması gerekiyor. Beraber gidilecek kişilerinde vukuatlı nüfus kayıt örneği beyan etmeleri istenir. Bu konuda karar verilmesi Suudi Arabistan Konsolosluğunun iznine bağlıdır.

Suudi Arabistan umre vizesi başvuru formu tam okunaklı ve birbiriyle tutarlı olan bilgilerle doldurulmalıdır. Suudi Arabistan vize başvuru formu konsolosluk tarafından başvuru sahibini tanımak için oluşturulmuş olan bir formdur. Başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilir. Vize başvuru formu uluslar arası resmi bir belge özelliği taşır. Hac ve umre vizesi başvurusunda bulunan kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresi, seyahat sonrası için en az 1 yıl olması gerekir.

Benzer Konular: