UMRE İÇİN HANGİ RENK PASAPORT GEREKLİ

UMRE İÇİN HANGİ RENK PASAPORT GEREKLİ

UMRE İÇİN HANGİ RENK PASAPORT GEREKLİ

Umre için hangi renk pasaport alabileceklerine, umreye gidecek vatandaşlarımız durumlarına göre karar vermelidir.

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü vardır.

1-Bordo pasaport (umumi pasaport)

2-Yeşil pasaport (hususi pasaport)

3-Gri pasaport (görev pasaportu-hizmet pasaportu)

4-Siyah pasaport (diplomatik pasaport)

2011 yılı itibariyle çipli pasaport uygulamasına geçildiği için, pasaport renklerinde de birçok değişiklikler olmuştur.

SİYAH PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Siyah pasaport, TBMM üyeleri, Bakanlar, Orgeneraller, Valiler ve Büyükşehir Belediye Başkanları gibi Devletin en üst düzey makamlarında görev yapan kimselere, görevde bulundukları zaman süresinde verilen pasaportlardır.

Siyah pasaport sahibi olan kimselerin bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olurlar.

GRİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Siyah ya da yeşil pasaportu olmayan, resmi daireler aracılığı ile herhangi bir görev için yurt dışına gidecek olan kişilere gri pasaport verilir. Örneğin, normal şekilde bordo pasaport sahibi olan bir kişi, özel idare veya belediye tarafından yurt dışına gönderilirse, gri pasaport verilir.

Gri pasaport sahibi olan kişi, görevde olduğu süre içerinde bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olurlar.

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Yeşil pasaport, 1,2 ve 3. kadro derecesine sahip olan devlet memurlarına verilir. Yeşil pasaport çıkarma hakkı devlet memurları arasında kadro derecelerinin 1.2.3 olması şartını zorunlu kılmaktadır. Bu kadro derecelerine sahip olan memurlar emekli olduklarında veya görevden ayrıldıklarında da yeşil pasaport hakları devam eder. Ayrıca yeşil pasaport sahibi olan memurların eşleri de yeşil pasaport hakkından faydalanır.

Yeşil pasaport sahipleri nerede ise, Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere 130 kadar ülkeye vizesiz ya da sınır kapısında veya online olarak gitme hakkına sahiptir.

BORDO PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Normal vatandaşlara bordo pasaport verilir. Devlete hizmet eden farklı konumlarda ki kişilere makamların göre yeşil, gri ve siyah pasaport verilmektedir. Vatandaşlarımız yeşil, gri ya da siyah pasaportları yoksa bordo pasaport için müracaat ederler.

Bordo pasaport, pasaport çeşitleri içerisinde dolaşım gücü en sınırlı olanıdır. Böyle olmasına göre yine de dünyadaki ülkelerin yarısından fazlasına vize almadan, kapıda vize ve online vize alınması mümkündür. Biometrik pasaporta geçilmeden önce, normal pasaportun rengi lacivert idi. Şimdi ki rengi ise bordo olmuştur.      

Benzer Konular: