umre helalleşme

Umre Helalleşme

Hac ve umre için bazı hususları yerine getirmekte yarar vardır.

Borçlar var ise, ilk önce bunları vermelidir. Başkalarına ait emanetler var ise bunların teslim edilmesi gerekir. Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret etmeden önce Hz. Ali Efendimize üzerindeki emanetleri teslim etmişti. Bizlerde aynı davranışı sergilemeli ve yola çıkmadan önce emanetleri sahiplerine teslim etmeliyiz. Peygamber Efendimizin Peygamberliğine inanmayanlar bile El-Emin lakaplı Peygamber Efendimize mallarını teslim ederlerdi. Kendi dostlarına güvenmez, Peygamber Efendimize güvenirlerdi.

Dargın olduğumuz insanlar ile barışmalı, helalleşmeli ve vedalaşıp yola çıkmalıdır. Bu konu çok önemlidir. Eğer ki memlekette küs olduğunuz birileri var ise, helalleşmeli ve onunla vedalaşmadan yola çıkılmamalıdır.

Helalleşmek hak iadesini gerekli kılar. Ya da helalleşmek için karşı tarafın size hakkınızı iade etmesi gerekir. Bundan dolayı haklı bile olsanız, dargın olduğunuz kişi ile vedalaşmayı ihmal etmemek gerekir. Hacı adayı olarak Peygamber Efendimize misafir olunacaktır. Dargın olduğunuz kişiye gidip, Ben Peygamber Efendimizi ziyarete gidiyorum, helalleşmek için geldim dersiniz. Belki küs olduğunuz kişi, gurur yapıp sizden özür dilememiştir, ama Peygamber Efendimizin ismini duyunca kalbi yumuşar ve size güzel bir cevap verir. Bu şekilde küskünlüğün bitmesine bir fırsat olabilir.

Bilinmelidir ki, eğer hacca ya da umreye gidiliyorsa, siz artık kendi beldenizin, mahallenizin insanları tarafından Peygamber Efendimize gönderilen bir elçisiniz, Peygamber Efendimize misafir olacak olan kişisiniz. Allah’ın Kâbe’ye davet ettiği kişisiniz. Bundan dolayı alçak gönüllü olup geride bıraktıklarınızla vedalaşıp, helalleşme yapmanız gerekir. Bunu Peygamber Efendimize hürmeten siz yapacaksınız.

Bol şekilde istiğfar etmeli, günahlarımızdan af dilemeliyiz. Hac ve umreye gitme gerekçelerimizden birisi de işlemiş olduğumuz günahlardan dolayı af dilemektir. Ancak Kâbe-i Muazzama’ya ve Peygamber Efendimizin huzuruna ne kadar az günah ile gidersek hakkımızda o kadar iyi olur. Bol şekilde Kuran’ı Kerim okumalı ve nafile ibadetlerini fazla şekilde yapmalıyız. Gitmeden önce bir tesbih namazı kılmamız iyi olacaktır.

Hiçbir bilgi sahibi olmadan, Hac ve umreye gidildiğinde oradaki çok değerli ve bir daha gelmeyecek olan zaman iyi değerlendirilemez. Zaman akıp gider ve tam olarak istifade edilemez.

Benzer Konular: