Umre Hazırlık Rehberi – 2

1-1024x698

 Bir önceki yazımızda cevaplamaya çalıştığımız sorulara devam ediyoruz.

Umre için ne kadar bütçe ayırmak gerekir?
Tur şirketlerine baktığınızda birden fazla umre seçeneği göreceksiniz. Özel tur şirketlerinin yanında Diyanet’in tur fiyatlarına da bakabilirsiniz. Vaktinizin müsaitlik durumuna göre istediğiniz programı seçebilirsiniz. Bizim size önerimi 7 gece 8 gün ya da 8 gece 9 gün olan ve hem Mekke hem de Medine programının bulunduğu programları seçmeniz olacaktır. Bu sayede eğer çalışıyorsanız iş yerinizden 1 hafta izin alıp iki hafta sonunu da dahil ederek dolu dolu vakit geçirebileceksiniz, hem de iki kutsal şehri birden ziyaret edebileceksiniz.

Fiyatları belirleyen bir diğer etken de kalacağınız otelin Kabe’ye ya da Mescid-i Nebevi’ye olan yakınlığı. Bazı özel turlarda hem Kabe’nin hem de Mescid-i Nebevi’nin tam önündeki otellerde kalmanızı, bu sayede ulaşım sürenizin kısalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bütçeniz için daha uygun bir tur seçmek isterseniz biraz daha uzak otellerden yer ayıran turları tercih edebilirsiniz. Mescid-i Nebevi’ye çıkan yollar gayet düzgün olduğu için yürüyerek ulaşmakta sorun yaşamayacaksınız. Mekke ise coğrafi yapısı gereği sürekli engebelerin olduğu bir şehir. Bu nedenle Kabe’ye doğru yürürken merdiven inmeniz gerekebilir. Ayrıca nispeten uzak olan otellerin bir çoğu her 15 dakikada bir Kabe’ye servis kaldırıyor. Bu sayede ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabileceksiniz. 7-8 dakikalık yürüme mesafesinde olan otellerin bile servisleri oluyor. Bu nedenle çok da pahalı bir otel seçmenize gerek olmayacaktır.
Ayrıca gününüzün büyük bir bölümünü ibadet ile geçireceğinizi düşünürsek otele günde 2-3 kere uğrayacağınızı düşünebiliriz.

Önce Mekke’ye mi gitmeli yoksa Medine’ye mi?
Teorik olarak bu ikisi arasında hiç bir fark yok. Ancak pratik olarak düşündüğünüzde eğer uçağınız Mekke’ye inecek ise ve gider gitmez ilk umrenizi yapmayı düşünüyorsanız henüz hava alanında iken ihrama girmeniz gerekebilir. İhram yasakları da siz henüz Türkiye’de hava alanında kılacağınız iki rekatlık ihram namazı ile başlayacaktır.
Uçak yolculuğunu nispeten daha rahat geçirmek, kutsal topraklara vardığınızda biraz dinlenmek isterseniz seyahatin Medine’den başlayacağı bir tura katılmanızı öneririz. Medine’de ihram giyme zorunluluğu olmadığından günlük kıyafetleriniz ile uçak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Benzer Konular: