Umre Hac Yerine Geçer Mi?

Umre: Ziyaret etmek demektir. Müslümanların Kâbe’yi ziyaret etmelerine umre denilir. Ziyaret usulü hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında yapılması şart değildir. Umre “ Belli bir zamana bağlı olmadan, ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yaparak, tıraş olmak ve ihramdan çıkmak” demektir.

Umre küçük hac demektir. Umre yapmak isteyen kimse, Mikat’ta ya da mikat bölgesine gelmeden önce ihrama girer, umre tavafını yapar, Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yapar, tıraş olarak ihramdan çıkar. Umre yapmak sünnettir. Umre için belirli bir zaman süresi yoktur. Sadece arife ve onu izleyen, kurban bayramının günleri olmak üzere yılın beş günü haricinde her zaman umre yapılabilir.

Hac zamanı dışında yapılan hacca umre denilir. Bu görevi yerine getiren kimse’ye de hacı yerine yarı hacı ( mutemir) denir.

Umrenin farzı iki tanedir. İhram ile tavaf. İhram şart, tavaf ise rükündür.

Umre’nin vacipleri ise, sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktır.

Müslümanların bir defa umre yapmaları sünnettir.

Umre’nin pek çok faziletleri vardır. Özellikle Ramazan ayında yapılan umrenin çok fazla sevabı vardır. Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır. “ Ramazan’da yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına denktir.” ve “Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.”

Umre yapmak çok sevabı olan bir ziyaret ve sünnettir. Hac ise farzdır. Sayısız umreler yapılsa da o umreler hac farizası yerini tutmaz. İki, üç, dört, beş umre bir hac yapar gibi denilmesi, sevabı fazladır anlamında söylenmektedir. Kaç umre haccın yerine geçer anlamında sorulursa, böyle bir şey yoktur. Binlerce umre de olsa hac yerine geçmez. Fazla oruç tutmak, namazın yerine geçmediğine göre, Ramazan dışında devamlı oruç tutmanın da ramazan yerine geçmemesi gibi. Geceler boyu namaz kılsak, farz olan namazın yerine geçmez.

Hanefi ve Malikilere göre umre sünnettir. Bu duruma göre, hac ile umre arasında, farz ile sünnet arasındaki mesafe kadar fark vardır.

Şafii ve Hanbelîlere göre, umre de farzdır. Bu görüşe göre ikisi arasındaki fark oldukça azalır.

Benzer Konular: