UMRE GÖREVLERİ

UMRE GÖREVLERİ

UMRE GÖREVLERİ

UMRE İBADETİ

Ziyaret anlamına gelmektedir. Müslümanların ihrama girerek, Kâbe’yi tavaf etmelerine umre denilmektedir. Ziyaret şekli Hac gibidir. Ancak Hac gibi Zilhicce ayında yapılması zorunluluğu yoktur. Küçük hac olarak da tanımlanır.

Umre ibadetini yapmak isteyen kimse, mikattan önce ihrama girer. Kâbe tavaf edilir, Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yaparak ve tıraş olarak ihramdan çıkar. Umre yapmak sünnettir. Belirli bir zamanı yoktur. Arife ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün haricinde her zaman umre yapılabilir. Kısaca açıklamak gerekirse, Hac zamanı dışında yapılan hacca umre denilir. Bu ibadeti yerine getiren kimseye de mutemir (yarı hacı) denir.

Umre ibadetinin iki farzı vardır.1. ihram, 2.si ise tavaftır. Umrenin vacipleri ise sa’y yapmak ile tıraş olarak ihramdan çıkmaktır.

Umre ibadetini yapmak isteyen kimseler, gerekli olan hazırlıkları yaparlar. İki rekât namaz kılarak şu şekilde niyet ederler;

“Allah’ım! Senin rızan için umre yapmak istiyorum. Bunu bana kolaylaştır ve kabul eyle.” sonrasında telbiye söyleyerek ihrama girerler. İhrama girdikten sonra Kâbe tavaf edilir. Safa ile Merve tepeleri arasında yedi şavt olmak üzere sa’y yapılır ve tıraş olunarak ihramdan çıkılır. Bu şekilde umre ibadeti tamamlanmış olur.

Türkiye’den giderek, Mekke’de bulundukları süre içinde görevlerini yapmak isteyen kişiler, genel olarak Medine-Mekke otoyolu üzerinde ve Harem-i Şerif’e yaklaşık 5 km. uzakta bulunan Ten’im’e giderek ihrama girerler.

Mikat sınırları dışında olanlar, umre için ihrama mikat sınırlarında veya mikat sınırlarına gelmeden önce ihrama girerler. Harem bölgesinde bulunanlar Harem sınırları dışına çıkarak ihrama girerler. Harem bölgesi ile mikat sınırları arasında olanlar (hıll bölgesi) ise, bulundukları yerde ihrama girerler.

Umre ibadetinde Arafat ve Müzdelife vakfeleri yoktur. Şeytan taşlama ile Kudüm tavafı ve Veda tavafı da yapılmaz.

Hac görevini tamamlayan hacılar, Mekke’de belli bir süre kalacak olurlarsa, bayramın dördüncü günü akşamından sonra umre görevini de yapabilirler. Özellikle ifrat haccı yapanlar hacdan önce umre yapmadıkları için, hac ibadetinden sonra umre yapmaları daha uygun olacaktır.

Benzer Konular: