UMRE BAVULUNA NE KONUR

UMRE BAVULUNA NE KONUR

UMRE BAVULUNA NE KONUR

UMREYE GİDERKEN

Hac veya umreye giderken tatlı bir telaş olur. Umre bavuluna neleri almalıyım. Oralarda ne yenir, ne içilir. Ne götürmem gerekir. Ne kadar para gerekir. Hangi kıyafetleri almalıyız gibi birçok konu kafamızı meşgul eder.

GİYECEKLER

Mekke ve Medine yaz ve kış sürekli sıcak olur. Bundan dolayı yanınıza alınacak giysiler, yaz aylarına uygun kıyafetler olmalı. Medine, akşamları ve sabah namazı vakti biraz serin olur. Bunun için hafif bir hırka almalıdır. Ayrıca pantolon, gömlek v.s pamuklu ve ter emen bir özelliğe sahip olmalıdır.

Umre bavuluna, bayanlar hac ve umre için üretilen abdest çoraplarından mutlaka almalıdır. Bu çoraplar abdest alınma gereği olduğunda büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Kâbe tavafı esnasında tavaf patiğine ihtiyaç olmaktadır. Normalde çıplak ayakla da tavaf yapmak mümkündür, ancak ayakları çeşitli rahatsızlıklara ve ayak mantarına karşı korumak amaçlı olarak alınmalıdır.

Normal günlerde ve de ihramlı iken giyilecek uygun özellikte terlik mutlaka alınmalıdır. Çünkü seyahat esnasında ayakkabıdan daha çok terlik giyilir.

Umre bavuluna, yetecek kadar iç çamaşırı alınmalıdır. Yoksa çamaşır yıkamak zorunda kalınır.

İhram kemeri alırken, birkaç tane ayrı cebinin olmasına, fermuarlı olmamasına dikkat etmelidir. İhram kemeri hem ihramın düşmesini engeller hem de para, cep telefonu gibi değerli eşyaları yanınızda rahat taşımanıza yardımcı olur. Cebinizde taşıyacağınız cüzdanlardan ziyade boynunuzda taşıyacağınız bir boyun cüzdanını taşımak daha kolay olduğu için almakta fayda vardır.

SAĞLIK MALZEMELERİ

Mekke ve Medine’de bol miktarda eczane vardır. Ancak bu eczanelerde tam olarak derdinizi anlatamadığınız için değişik ilaçlar almak zorunda kalabilirsiniz. Şayet devamlı kullanılan ilaçlarınız varsa, umre bavuluna bu ilaçları koymalısınız. Ayrıca yanınıza ağrı kesici, bulantı hapı, ishal ilacı, boğaz pastili, öksürük ilacı, pişik kremi, pudra, topuk kremi, yara bandı ve pamuk almalısınız.

TEMİZLİK MALZEMELERİ

Umre bavulunda, kokusuz sabun, şampuan, banyo malzemeleri, diş fırçası, diş macunu, kolonya, peçete, tırnak makası ve küçük bir makas bulunmalıdır.

İBADET İÇİN ALINACAK MALZEMELER

Kolay okuyabileceğiniz küçük boy hafif bir Kuran’ı Kerim yanınızda bulunmalıdır. Hafif bir seccade, takke, tespih, not defteri, boyun çantası yanınızda bulundurmakta faydalı olacaktır.

Benzer Konular: