Kadın İhram Elbisesi

Hac ve umre’nin yerine getirilmesi bakımından, kadınlarla erkekler arasında bir fark yoktur. Kadınların bazı kurallara uymaları gerekmektedir.

Kadınlar için erkeklerde olduğu gibi özel bir ihram kıyafeti söz konusu değildir. Kadınlar zağferan ve yalancı safran ile boyanmış olmamak şartı ile ihramlı iken dikişli giyebilirler.

Hac ve umrede kadınların başlarını örtmesi gereklidir. İhramlıyken yüzlerini örtmezler. Kadınlar telbiye, tekbir, tehlil salavat okurken ve dua ederken seslerini yükseltmezler. İhramlıyken ayakkabı, elbise, başörtüsü, çorap gibi her zaman giyindikleri kıyafetlerini giyebilirler. Kadınlar tavaf da hızlı ve çalımlı yürüyerek remel yapmazlar. Sa’y da yeşil direkler arasında koşar adımlarla yürüyerek hervele yapmazlar. İhramdan çıkarken saçlarını kesmezler, sadece kısaltırlar.

Kadınlar namaz kılarken, erkeklerin safları arasında kalmazlar. Kadınlara ait yerlerde namaz kılarlar. Kalabalık olan yerlerde, mümkün olduğu kadar erkeklerin arasına girmemeye özen göstermeleri gerekir. Kalabalık olduğu zaman, hacer-i evsedi öpmeyip, uzaktan el ile selamlarlar. Hayızlı iseler, veda tavafı yapmazlarsa, ceza gerekmez. Hayız ya da nifaz nedeni ile kurban bayramı günlerinde, ziyaret tavafını tehir ederlerse bir ceza gerekmez.

Adetli iken ihrama giren ve ihramdan girdikten sonra adetleri bitmeden, Arafat’a girmek zorunda kalan bayanlar, ihrama girerken ifrad haccına niyet etmeleri gerekir. Adetli iken ihrama giren veya ihrama girdikten sonra adet görmeye başlayan kadınlar, tavafı dışında haccın bütün sorumluluklarını yerine getirebilirler. Sadece haremi şerife giremezler.

Erkeklere karışmamak için, tavafı haremin üst katlarında veya en kenar bölgelerinde yaparlar. Erkeklere karışmamak için, rahmet dağının yakınında durmazlar. Hayızlı ve nifaslı kadını haccı; öncelikle adet geciktirici ilaçlar almaları tavsiye edilir. Menapoz durumunda yaşayanlar için fazlaca önemli olmayan bu durum özellikle genç bayanlar için sıkıntılı günler geçirmelerine sebep olmaktadır. Böyle sıkıntılı günler geçirmek istemeyen bayanlar, Suudi Arabistan’a gitmeden önce bu konuda yetkili olan hekimlere başvurup, daha önceden gerekli tedbirleri almaları tavsiye edilir. İhrama girerken de ifrad haccına niyet etmeleri gerekir.

Kadınlar ihramlı iken hayız hali meydana gelirse, sa’y dışındaki hac ibadetlerini yerine getirirler. Eğer Arafat’ta vakfe yapmış ise kudüm tavafı düşer. Böylece temizleninceye kadar bekler ve temizlendikten sonra veda tavafını yapar. Eğer ifrad haccı yapıyorsa hac sa’y’ını da eda eder.

Benzer Konular: