Kabeyi Tavaf Ederken Okunan Lebbeyk

Hac veya umre amelini işlemek için, niyet eden her mümin, mikad yerlerinde, ya da onlardan önce ihrama girip, iki rekât namaz kıldıktan sonra niyet eder ve bu cümleleri yüksek sesle söyleyerek telbiye getirir.

Bu telbiye’yi huzurlu bir şekilde zikir vakarıyla okumalıdır. İhramda olduğu zaman, telbiye getirirken sesini yükseltmek sünnettir. İhramda değilken, sessiz okunması sünnettir. Kadınlar ise sessizce okurlar. Sessiz okumaları sünnettir. Yabancı erkeklerin yanında yüksek sesle okumaları mekruhtur.

Telbiye den sonra peygamber efendimize(sallallahu aleyhi ve sellem) salatu selam getirmelidir. Kişilerin sakinlikten hareket etme durumuna geçmeleri, yüksek yerlere çıkarken, yokuş aşağı inerken, arkadaşlarıyla buluştuğu anda, gece ve gündüz karşılanırken, üç kere telbiye getirmesi müekked sünnet olur. Telbiyeden sonra istenilen dua okunabilir.

İslamiyet öncesi cahiliye devirlerinde de hac ve umre yapılırdı. Hac ve umreye niyet edip gelirler ve Mekke’de telbiye getirirlerdi. Müşrikler Allaha inanıyor ama şirk karıştırıyor, Allah’ı inkâr etmiyor ama Allah’a olan inançlarında sapıklıklar vardı.

“Onların çoğu Allaha iman etmezler de ancak şirk katıp dururlar.”ayet-i kerimesi müşriklerin bu şirke bulaşmış inancını beyan eder.

Müşrikler: ”Lebbeyk allahumme lebbeyk” buyur! Allah’ım buyur, emrine amadeyim dedikten sonra, Allah’a ortak olarak ilan ettikleri sahte ilahlarını da anarlardı. Bunu da iyi niyet ile yaptıklarını söylerlerdi. Biz bunları bizi Allaha daha fazla yakınlaştırsın diye yapıyoruz derlerdi. Müşriklerin telbiyelerinde, iman ile küfür, tevhid ile şirk karışık bir durumdaydı.

Bu ibadet şekli, Allahın kabul buyurduğu bir durum değildir. İslam nuru her yeri aydınlatınca bu cahiliye, karanlığa gömülmüştür.

Enes  (r.a)’ dan. resulullah (s.a.v) telbiye olarak şöyle derdi:

Lebbeyk  allahumme lebbeyk!

Lebbeyk la şerike leke lebbeyk!

İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk. La şerike lek.

Buyur Allah’ım buyur!

Buyur, senin asla ortağın yoktur, buyur.

Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet de senindir, bütün mülk de sana aittir.

Senin asla ortağın yoktur.

Emret ya rabbi, buyur ya rabbi… Sen çağırdın, bizde geliyoruz ya rabbi….Davetine sözümüz ve özümüzle geliyoruz. Buyur Allah’ım, ey ortak ve benzeri olmayan rabbimiz. Hamd senin, minnet senin,mülk senin.sen teksin,eşin ve benzerin yoktur. Hiç bir şey sana emsal olamaz ya rabbi.

LEBBEYK ALLAHUMME LEBBEYK! LEBBEYKE LA ŞERİKE LEKE LEBBEYK!

İNNE’L-HAMDE VE’N-Nİ’METE LEKE VE’L-MÜLK LA ŞERİKE LEK

Benzer Konular: