Kabede Kadınlar Nasıl Giyinir?

Kadınlar renk ve model şartı olmaksızın, el ve yüzleri haricinde bedenlerinin tamamını vücut hatlarını göstermeyecek bir şekilde örten ve ziynet görüntüsü içermeyen elbise giyerler. Başörtüleri ve ayak giysileri her zaman giyindikleri gibi olur.

İhram elbisesi giydikten sonra iki rekât ihram namazı kılınır.

İhram namazına şu şekilde niyet edilir.’ niyet ettim Allah rızası için ihram namazı kılmaya’ ihram namaz’ı iki rekâttır ve aynı sabah namazı sünneti gibi kılınır. Birinci rekâtta kafirun, ikinci rekâtta ihlâs okunur. Namazdan sonra ise ‘Yarabbi, niyet ettim senin rızan için umre yapmaya. allahım umreyi bana kolay kıl. Ve umremi kabul eyle.’ Şeklinde niyet edilir.

Niyet ettikten sonra ‘lebbeyk Allahümme lebbeyk. lebbeyk la şerike leke lebbeyk. inne-l hamde ve’n-ni’mete  leke ve’l-mülk. La şerike lek’ diyerek telbiye getirilir.

Kadınlar ihramlanmak için, dikkat çekmeyecek şekilde sade ve tercihen renksiz kıyafetler giyinirler. ve ayakkabılarla ihrama girerler. Adet hali görenler ihram namazını kılmaksızın yalnız niyet eder telbiye duasını okuyarak ihramlanırlar. Ancak adetli bile olsalar temizlik için yıkanmaları tavsiye edilir.

Kadınlar peçe ve eldiven giymezler. Çünkü peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) ‘:ihramlı kadın peçe takmaz, eldiven giyinmez’diye buyurmuşlardır.

Yalnız, yabancı erkeklerin yakından geçmeleri nedeniyle, kadınlar yüzünü örtme gereği duyarlarsa başının üzerinden örtülerini ya da peçelerini indirebilirler.

Aişe radiyallahu anha şöyle demişlerdir:bizler rasulullah sallallahu aleyhi ve selem ile birlikte ihramda bulunduğumuz sırada binekliler yanı başımızdan geçerlerdi.bizim hizamıza geldiklerinde  her birimiz başımız üzerindeki cilbabını yüzünün üstüne indirirdi.bu yolcular uzaklaşınca yüzümüzü açardık.

El-münzir kızı fatıma da şöyle demiştir: bizler ebu Bekir’in kızı esma ile birlikte ihramda bulunduğumuz halde yüzümüzü örterdik.

Kadınların hac ve umrede giyinmek üzere özel elbiseleri yoktur. adet olan şekilde bedenini örten bir elbise giyer. bu elbisede süs olmamalı ve erkeklere benzememelidir.(ibn fevzan)

Kadının ihramlı iken, ihtiyaç sebebiyle olsun veya olmasın elbise değişmesi caizdir.(ibn useymin).

İhramlı kadının çorap giymesi caizdir. zira peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi ve selem)kadınları bundan yasaklamamıştır.(ibn useymin)

Yasaklandığını ve bunu sahih delilini bilmeden peçe kullanan kadına bir şey gerekmez.(ibn useymin)

Benzer Konular: