İhram Terliği Nasıl Olmalı?

Terlik: Hac yolcuğu boyunca ayaklara ayakkabıdan daha fazla giyilecek bir giysidir.

Terlik ayakkabıdan daha fazla giyilir. Sebebi ise, hem havalar çok sıcak olur. Hem de mescitlere girerken ve çıkarken kolaylık sağlar.

Şöyle düşünelim; herhangi bir vakit namazından sonra otellere gitmek için binlerce kişi çıkışa doğru yöneldi. Sizde o kalabalık içinde yavaş yavaş ilerleyip kapıya vardınız. Arkanızda da binlerce insan var, sizden sonra çıkmayı bekliyor. O kalabalıkta terliğinizi yere atıp çıkmak mı kolay, yoksa ayakkabı ile olsanız daha mı kolay. Şayet ayakkabı olsa, sizde onu giymeye çalışsanız, yere düşebilirsiniz. Ve belki de bir izdihama sebep olursunuz. Ama terlikle her şey kolaylaşır, terlikle gayet çabuk ve seri bir şekilde hareket etme şansı vardır.

Mescitler için de aynı durumu düşünebiliriz. Öyle zamanlar oluyor ki, namaza geç kalınıyor, kapıda ayakkabı koymak için torbalar bulunuyor, ayakkabıyı çıkarayım, torbaya koyayım derken, zaman kaybediliyor. Ama terlik olunca kısa süre de işi halledip içeri girmek ve çıkmak çok kolaylaşıyor.

Bu konu hacılar için çok önemli. Terlikleri gitmeden Türkiye’den temin edin ve sorun yaşamayın. Suudi Arabistan’da ki terlikler pek iyi olmuyor. Zaten dışarıdan ithal ediyorlar. Çoğu da kullanışlı olmuyor. Ve seçeneklerde fazla olmuyor.

Terlik seçerken nelere dikkat etmeli:

Terlik hem normal günler hem de ihramlı iken giyilebilecek durumda olmalı. Bu şekilde iki tane terlik götürme söz konusu olmaz.

  • Dikişsiz, topuk kısmı açık, ayağınızın üst kısmındaki kemiği açık bırakacak şekilde bir terlik olmalı. Aksi durumda ihramlı iken giyemezsiniz. Terliklerin, mutlaka topuk kısmını açık olmasına özen göstermeli. Yoksa doğabilecek sorunlar insanın sağlığını zorlarsa, ibadet yakmak da zorlaşıyor.
  • Terlik tabanı, kaymaz ve suyu çabuk kurutan cinsten bir terlik olmalı.
  • Terlik mümkün olduğu kadar hafif olmalı. Çünkü ağır bir terlik ayaklara yürüdükçe yük olmaya başlar. Mescitlere girildiğinde, tavaf yaparken, Safa ile Merve arasında sa’y yaparken terliği omuzdaki veya sırttaki çantaya koymak gerekiyor ve sürekli olarak yanınızda taşıdığınızdan dolayı, ne kadar hafif olursa o kadar faydalı olur.
  • Terlikler rahat olmalı. Yürüyüşü kısıtlamamalı. Özellikle bayan hacılar topuklu terlikleri giyebiliyorlar. Hâlbuki hac tavafı sırasında ne kadar zorlanıyorlar. Bu tercihlerinin yanlış olduğunu yaşayarak anlıyorlar.
  • Terlikler sağlam olmalı. Hac yolculuğu esnasında insanlar biraz fazla yürüme ihtiyacı hissederler. Bundan dolayı terlikler ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa o kadar faydalı olur.

Benzer Konular: